Hramul Parohiei Ortodoxe Române Adormirea Maicii Domnului din Stockholm, 14-15.08.2010

with Niciun comentariu

Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit sâmbătă, 14 august 2010, Vecernia Mare şi Prohodul Maicii Domnului iar duminică, 15 august 2010, Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română Adormirea Maicii Domnului din Stockholm, cu prilejul sărbătoririi hramului acestei parohii. În cuvântul de învăţătură, rostit la Liturghie, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a vorbit despre rolul Maicii Domnului în mântuirea lumii şi i-a îndemnat pe credincioşi să ceară în toată vremea mijlocirea şi ocrotirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

După Liturghie s-au făcut câteva rugăciuni către Maica Domnului pe suprafaţa de teren pe care se va înălţa noua biserică a Parohiei Ortodoxe Române Adormirea Maicii Domnului din Stockholm, piatra de temelie pentru această sfântă zidire fiind pusă anul trecut de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu al Ardealului şi Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord.

Imagini de la acest eveniment puteți găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.