Episcopul Macarie despre tragicul caz al lui Gheorghe Hortolomei-Lupu. „Avem nevoie de solidaritate și rugăciune în fața unor astfel de acte de dezumanizare extremă”

with Niciun comentariu
Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al românilor ortodocși din Europa de Nord deplânge cazul tragic al conaționalului nostru Gheorghe Hortolomei-Lupu, românul fără adăpost care a fost ucis în bătaie, în orașul Husqvarna din Suedia, la începutul lunii august 2018. „Avem nevoie de solidaritate și rugăciune în fața unor astfel de acte de dezumanizare extremă” a spus Episcopul Macarie.
Din cauza anchetei organelor competente, trupul neînsuflețit nu a putut fi repatriat decât în aceste zile. Reprezentantul Episcopiei Europei de Nord, Protopopul Ovidiu Băncilă, a fost permanent în legătură cu familia defunctului, pregătind repatrierea și slujba înmormântării  lui „Gică” așa cum l-au cunoscut apropiații.
Trupul neînsuflețit va fi depus în biserica din localitatea Caraclău (județul Bacău), urmând ca înhumarea să aibă loc luni 26 noiembrie, ora 12. Cu binecuvântarea ierarhului locului, a Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim al Romanului și Bacăului, slujba înmormântării va fi oficiată de către Preasfințitul Părinte Macarie al Europei de Nord, înconjurat de un sobor de preoți
BIROUL DE PRESĂ AL EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A EUROPEI DE NORD

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.