Episcopia Europei de Nord organizează o tabără de vară pentru cei mari și cei mici, în Dobrogea și Delta Dunării

with Niciun comentariu

Cu binecuvântarea și cu participarea Părintelui Episcop Macarie Drăgoi, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, împreună cu Centrul pentru Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” (CTSM), organizează în perioada 22-27 iulie 2019 o tabără de vară pentru familii, în minunatul ținut al Dobrogei și în Delta Dunării.

Pe parcursul a câtorva zile, tinerele familii care vor participa la acest eveniment, se vor bucura de drumeții montane în spectaculosul „Parc Național Munții Măcinului”, vor avea ocazia să facă un pelerinaj de suflet la Mănăstirea „Sfânta Maria” din Techirghiol, unde se află mormântul Părintelui Arsenie Papacioc și să viziteze orașul Constanța cu obiectivele sale turistice, culturale și religioase. Punctul culminant al taberei îl constituie croaziera de o zi cu vaporul pe canalele și gârlele ce alcătuiesc păienjenișul de ape din Delta Dunării, concursul de pescuit și activitățile recreative cu cei peste 30 de copilași prezenți în tabără. Toate acestea vor avea loc joi, 25 iulie.

După ce își vor fi limpezit simțirile cu frumusețile Deltei, participanții la tabără vor avea posibilitatea să participe la Sfânta Liturghie Arhierească săvârșită de către Părintele Episcop Macarie, vineri, 26 iulie, ora 07.00, în penultima zi a taberei, în biserica „Sfânta Treime și Sfântul Ierarh Iachint de Vicina” din orașul Tulcea (str. Iuliu Maniu, nr. 33A). Din soborul de slujitori va face parte și Părintele Protopop Gabriel Ispas, delegatul Părintelui Episcop Visarion al Tulcii, împreună cu preoții și diaconii pelerini din țările scandinave. După slujbă, participanții în tabără se vor îndrepta spre salba de mănăstiri din județul Tulcea. Vineri seara nu va lipsi, desigur, focul de tabără și cuvântul părintesc al Preasfințitului Macarie, care îi va binecuvânta pe părinți, tineri și copii pentru călătoria spre locurile lor de obârșie, unde vor petrece cu bunicii, părinții și rudeniile lor din țară.

Pentru cei din Scandinavia, sau apropiații lor, care doresc să participe în ziua de joi, 25 iulie 2019, la croaziera cu vaporul pe canalele navigabile ale Deltei, ar mai fi câteva locuri disponibile. Detalii veți obține folosind coordonatele de contact de mai jos:

parohiaortodoxacopenhaga@gmail.com,

diac. Raul Lucian Marc (004591811517),

George Constantin (004522373240)

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.