Delegaţie din Suedia la Facultatea de Teologie din Bucureşti

with Niciun comentariu

Delegatie din Scandinavia la Bucuresti, delegatie scandinavia

Grupul de pelerini ierarhi şi preoţi ortodocşi, copţi şi sirieni din Suedia, aflat în vizită în Patriarhia Română pentru câteva zile, au vizitat astăzi, 4 noiembrie 2011, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti. După cum informează „Ziarul Lumina”, din grupul de pelerini, condus de Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, au mai făcut parte reprezentanţi ai Institutului de Studii Ortodoxe din Stockholm, în cadrul căruia studiază scandinavii care vor să cunoască mai bine teologia şi spiritualitatea Bisericii Ortodoxe.

Delegaţia a vizitat mai întâi Biserica „Sfânta Muceniţă Ecaterina”, paraclisul facultăţii de teologie, unde au avut posibilitatea de a se închina unei părticele din moaştele Sfintei Ecaterina, dăruită de Preasfinţitul Episcop Macarie în anul 2009. După ce au aflat despre istoricul paraclisului şi despre rolul său în intensificarea vieţii duhovniceşti din instituţia de învăţământ teologic, membrii delegaţiei au mers în facultate unde au vizitat sala de lectură, biblioteca şi atelierele în care studenţii învaţă să picteze icoane şi frescă şi să restaureze obiecte de patrimoniu, cărţi, icoane şi frescă.

Părintele profesor Ştefan Buchiu, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti, a prezentat istoricul facultăţii, modul în care se desfăşoară activitatea universitară în prezent în cadrul facultăţii, precum şi colaborările internaţionale pe care facultatea le are cu diverse instituţii de învăţământ teologic din spaţiul european. Din această perspectivă, atât decanul facultăţii, cât şi reprezentanţii Institutului de Studii Ortodoxe din Stockholm, s-au arătat interesaţi de o colaborare între cele două instituţii. „O colaborare între Institutul de Studii Ortodoxe din Stockholm şi Facultatea de Teologie din Bucureşti este o perspectivă care dorim să se concretizeze curând deoarece Biserica Ortodoxă Română este o verigă de legătură între est şi vest, între viaţa liturgică şi învăţământul teoretic”, a declarat Michael Hjälm, directorul Institutului de Studii Ortodoxe din Stockholm.

„Vizita la Facultatea de Teologie Ortodoxă şi Bucureşti a fost un moment deosebit pentru membrii delegaţiei noastre din Scandinavia deoarece foarte mulţi dintre ei sunt teologi, unii convertiţi la Ortodoxie. Chiar directorul Institutului de Studii Ortodoxe din Stockholm este suedez convertit la Ortodoxie. Am păşit cu emoţie în această facultate în care au predat marii noştri dascăli de teologie ortodoxă românească: marele nostru teolog, părintele profesor Dumitru Stăniloae, care a conferenţiat atât la Stockholm cât şi la Uppsala, sau părintele profesor Alexandru Ciurea, care a predat în această facultate istoria Bisericii Ortodoxe Române şi a înfiinţat acum 40 de ani, la Stockholm, din încredinţarea vrednicului de pomenire patriarh Justinian, prima parohie ortodoxă română din Scandinavia”, a declarat Preasfinţitul Episcop Macarie.

Oaspeţii au apreciat dezvoltarea deosebită a facultăţii de teologie după căderea regimului comunist, felul în care sunt organizate studii de licenţă, master şi doctorat şi perspectivele pe care le oferă studenţilor. „Ne-am bucurat să avem o astfel de vizită în facultatea noastră deoarece am avut posibilitatea să facem cunoscute oaspeţilor din spaţiul scandinav, viaţa universitară din facultatea noastră şi oportunităţile pe care le au studenţii noştri care caută să îmbine studiile teologice aprofundate cu viaţa liturgică ortodoxă. Preasfinţitul Episcop Macarie, care a condus această delegaţie, a invitat de mai multe ori profesori din facultatea noastră pentru a conferenţia la Stockholm, unde au făcut cunoscută Ortodoxia românească şi Ortodoxia în general, în spaţiul nordic european”, a spus părintele decan Ştefan Buchiu.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.