Tineri români din Episcopia Europei de Nord, în tabără la Mănăstirea Tismana

with Niciun comentariu

40 de tineri români din Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, participă, până pe data de 16 iulie, la tabăra de vară organizată în cadrul Complexului Turistic „Sfântul Nicodim” de la Tismana. Activitatea este pusă sub genericul „Familia creştină – bucuria firească a vieţii în Hristos”.

În program sunt prevăzute excursii, pelerinaje şi ateliere de creaţie, după cum a declarat pentru Radio TRINITAS, Preasfinţitul Macarie, Episcopul românilor din Europa de Nord: „În programul taberei sunt prevăzute mai multe întâlniri cu părinţii duhovnici din ţară care abordează importanţa naşterii familiei în Hristos şi în Biserică şi solidaritatea duhovnicească între generaţii. În aceste zile sunt vizitate mănăstirile din Oltenia, complexul Constantin Brâncuşi din Târgu Jiu şi obiectivele tradiţionale din zonă. Pe parcursul taberei tinerii pot opta pentru frecventarea atelierelor de lucru în domeniul muzicii, artei fotografice sau filmului edificator. Toate aceste seminarii practice sunt însoţite, desigur, de activităţi recreative”.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.