Crezul Bisericii şi sensul vieţii noastre – întâlnirea tinerilor din Europa de Nord, Oslo, 9.05.2010

with Niciun comentariu

Duminică, 9 mai 2010, s-a sărbătorit la Oslo hramul Parohiei Ortodoxe Române Învierea Domnului şi Sfinţii Mucenici Ioan Valahul (12 mai) şi Halvard Norvegianul (15 mai). Cei doi martiri, ocrotitori ai comunităţii parohiale române din capitala Regatului Norvegiei au fost prăznuiţi în această duminică premergătoare pomenirii lor în calendarul creştin ortodox. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfinţitul Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Preasfinţitul Macarie, Episcopul Europei de Nord, şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, înconjuraţi de un sobor de preoţi

Slujba Liturghiei a fost urmată de întâlnirea cu tema Crezul Bisericii şi sensul vieţii noastre, eveniment organizat de Centrul de tineret Sfântul Voievod Ştefan cel Mare din Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord. Cu acest prilej, a fost transmis şi mesajul de binecuvântare din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, anul 2010 fiind proclamat de Sfântul Sinod „Anul omagial al Crezului Ortodox şi al Autocefaliei româneşti”.

Preasfinţiţii Părinţi Episcopi au purtat un dialog cu tinerii ortodocşi români şi de alte naţionalităţi din Suedia, Danemarca şi Norvegia prezenţi la această manifestare duhovnicească, iar după agapa frăţească oferită de parohia ortodoxă română din Oslo, s-a organizat un pelerinaj la moaştele Sfântului Rege Martir Olav, creştinătorul Norvegiei, păstrate în biserica romano-catolică Sfântul Olav din Oslo.

Luni, 10 mai 2010, începând cu ora 17.00, Preasfinţiţii Părinţi Episcopi Ambrozie, Macarie şi Emilian vor participa la invitaţia Domnului Ambasador Cristian Istrate, la sediul Ambasadei României din Oslo, la tradiţionala întâlnire a românilor din Regatul Norvegiei, intitulată „Ziua Porţilor Deschise”.

 

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.