Conferinţa cu tema „Alba Iulia, peste două milenii de istorie. Cetatea medievală Alba Carolina”, 22.08.2010

with Niciun comentariu

În sala de conferinţe a Parohiei ortodoxe române din Bredäng, Stockholm, va avea loc duminică, 22 august, conferinţa cu tema „Alba Iulia, peste două milenii de istorie. Cetatea medievală Alba Carolina”. „Conferinţa va fi susţinută de tineri licenţiaţi în istorie ai Universitatii „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia, care fac parte din comunitatea românească din capitala Suediei. Se vor susţine lucrări şi vor avea loc proiectări video”, ne-a declarat Preasfinţitul Episcop Macarie al Europei de Nord. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa va vorbi despre moştenirea ortodoxă ce ţine de acest oraş, despre Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi va binecuvânta pe cei prezenţi. La eveniment vor participa consulul României la Stockholm, Dumitru Hâncu, şi ataşatul cultural al Ambasadei României la Stockholm, Ruxandra Lupan.

www.ziarullumina.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.