Cinstirea icoanei Maicii Domnului din Stockholm, 26 noiembrie 2009

with Niciun comentariu

În data de 26 noiembrie se săvârşeşte în fiecare an cinstirea icoanei Maicii Domnului din Stockholm. Cu acest prilej binecuvântat, joi 26 noiembrie 2009 s-a săvârşit Liturghia arhierească în biserica Parohiei Ortodoxe Ruse Sfântul Serghie de Radonej din Stockholm, unde se păstrează copia acestei icoane făcătoare de minuni. Slujba a fost oficiată  de Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord, împreună cu  Preasfinţitul Markel, Episcop de Petergof (Patriarhia Moscovei) alături de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa credincioşilor ruşi şi români din capitala Regatului Suediei.

Istoria icoanei Preasfintei Născătoare de Dumnezeu din Stockholm începe în secolul XVII. Dupa tratatul de pace de la Stolbov din 1617 dintre Rusia şi Suedia, legăturile comerciale s-au înmulţit. În apropierea zonei Slussen din capitala Suediei a fost construit marele centru comercial rus (Ryssgarden – acum muzeul oraşului), unde se afla şi o încăpere pentru slujbele ortodoxe. De asemenea, mulţi negustori ruşi aveau contacte directe cu partenerii lor suedezi. Printre ei se afla un suedez bogat, pe nume Foka. Unul dintre negustorii ruşi a descoperit că Foka avea o icoană bizantină pictată pe lemn, după modelul faimoasei icoane a Maicii Domnului Eleousa (Milostiva) din Tihvin, fiind păstrată într-un loc nepotrivit. Ortodox fiind, şi-a dat seama că acestei icoane nu i se dădea cinstea cuvenită şi i-a cerut lui Foka să îi vândă icoana. Suedezul a refuzat, însă, în cele din urmă, după ce a avut o vedenie s-a hotărât să-i dea icoana rusului. Cu mare bucurie, negustorii slavi au luat icoana şi s-au îndreptat spre Rusia. În călătoria lor, ajunşi pe lacul Ladoga, s-a dezlănţuit o furtună teribilă care punea în pericol corabia. Toţi marinarii şi călătorii s-au rugat înaintea icoanei Maicii Domnului adusă din Stockholm, vremea s-a îmbunătăţit iar ei toţi au ajuns nevătămaţi la Tihvin, destinaţia călătoriei lor.

În data de 26 noiembrie 1671, icoana a fost purtată într-o procesiune pe la toate bisericile din oraş, apoi a fost aşezată în Biserica Hristos Mântuitorul din Tihvin. Mulţimea credincioşilor au venit să se roage înaintea ei, primind vindecare şi ajutor prin rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

După 1917, icoana a fost preluată de Muzeul din St Petersburg, dar între anii 1928-1933 a dispărut, fără a i se mai cunoaşte urma.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.