Astăzi în Sâmbăta Luminată, 4 mai 2019, am slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica din satul meu natal Spermezeu de la poalele Munților Țibleș, pentru a aduce mulțumire Celui de Sus…

with Niciun comentariu

Astăzi în Sâmbăta Luminată, 4 mai 2019, am slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica din satul meu natal Spermezeu de la poalele Munților Țibleș, pentru a aduce mulțumire Celui de Sus, alături de fratele meu Teodor și de sora mea Maria cu întreaga familie, pentru împlinirea a 60 de ani de căsnicie a părinților noștri trupești Vasile și Ana, aflați la mijloc de drum între  Nunta de Aur și cea de Diamant. Le sărutăm cu recunoștință  mânuțele lor calde și bătătorite de muncă, rugându-ne pentru sănătatea și mântuirea lor! Suntem cu gândul la toți cei care își călesc sufletele în acest cuptor al lămuririi care este căsnicia. Mare și nobilă este această instituție! Laborator în care se dobândește jertfelnicia, răbdarea, buna înțelegere, blândețea, și, desigur, dragostea cea intru Hristos.

Se cuvine, așadar, să cinstim și să prețuim instituția căsătoriei și să o păzim de cei care vor să o strice!

+Părintele Episcop Macarie Drăgoi  al Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.