Activități CTSM și slujire de Florii

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord a participat și a vorbit aseară, 27 aprilie 2024, la vizionarea filmului „Unde ești, Adame?”, eveniment organizat în Cinematograful orașului danez Vejle de către CTSM (Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”) sub coordonarea preotului paroh Marius-Marcel Coisin. Cu acest prilej au mai vorbit regizorul filmului, Arhidiaconul Aleksander Plyska, și domnul ambasador al României în Regatul Danemarcei, Anton Niculescu. Astăzi, în Duminica Floriilor, 28 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a liturghisit de hram în Biserica românească parohială din Vejle-Kolding, fiind cinstite solemn Icoana Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiți” precum și noile icoane de pe catapeteasmă, pictate de către Stanislav Grecu.

+29

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.