Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi la românii din orașul norvegian Ålesund în Duminica de după Înălțarea Sfintei Cruci

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi la românii din orașul norvegian Ålesund în Duminica de după Înălțarea Sfintei Cruci. „Lumea în care trăim ne trage la fund ca un vârtej puternic și ne putem îneca duhovnicește dacă ne lăsăm sufletele în uitare”

Preasfințitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, a continuat, în aceste zile, vizita misionară în comunitățile de români din Norvegia, dincolo de Cercul Polar, unde a spovedit și împărtășit credincioșii prezenți la Liturghiile slujite, a săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru bolnavi și a binecuvântat și cercetat duhovnicește familiile de români și copilașii lor.

Vizita misionară a continuat duminică, 17 septembrie 2017, la românii din Ålesund. Părintele Episcop Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica parohiei românești din localitate și, ca de obicei, a cercetat duhovnicește familiile din comunitate. După Liturghie, ierarhul român a botezat fetița unei tinere familii, cu numele Sofia, spre cinstirea Sfintei prăznuită în această zi.

Preasfințitul  Macarie, în cuvântul de învățătură din Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, a subliniat greutatea cuvântului din Evanghelia zilei: Ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul? Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său? (Marcu 8, 36-37). Ierarhul român a afirmat: „Să ne gravăm pe inimile noastre acest cuvânt mântuitor și să-l facem lucrător în viețile noastre. Lumea în care trăim ne trage la fund ca un vârtej puternic și ne putem îneca duhovnicește dacă ne lăsăm sufletele în uitare, trăind doar pentru cele materiale ale acestei lumi. Ținta noastră nu este dobândirea lumii, ci dobândirea harului, îndumnezeirea.”

Reamintim că Părintele Episcop Macarie a început vizita misionară în Norvegia printr-un pelerinaj la Capul Nordului, unde a prăznuit  Înălțarea Sfintei Cruci, împreună cu un grup de pelerini români din Germania și din Norvegia. Capul Nordului este considerat punctul geografic cel mai nordic nu doar al Norvegiei, ci și al Europei. Locul a fost ales simbolic, ca început al vizitei pastorale pe care Preasfințitul Macarie a efectaut-o în zilele următoare în comunitățile românești din Norvegia. Ierarhul român a afirmat: „Iată, ne aflăm aici, la Capul Nordului, în punctul cel mai îndepărtat al Europei, unde se agață harta în cui, pentru a da o mărturie de ortodoxie românească. Am prăznuit aici Înălțarea Sfintei Cruci pentru a ne aduce aminte că Europa stă sau cade în măsura în care atârnă de Crucea lui Iisus. Să rămânem un popor al Crucii lui Iisus, un popor care cinstește Sfânta Cruce și se bucură, astfel, de binecuvântarea și ocrotirea lui Hristos. Să ne păstrăm cultura Crucii, omniprezentă în simbolistica, gestica noastră de zi cu zi și, de asemenea, să mărturisim, cu încredere, cu demnitate, cuvântul Crucii, care pentru unii e sminteală, iar pentru alții nebunie, dar, pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu ( I Corinteni 1, 18-24).

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.