A patra ediție a Taberei de vară pentru familiile din Episcopia Europei de Nord, Sângeorz-Băi, 26 iulie – 2 august 2020

with Niciun comentariu

Cu binecuvântarea și cu participarea Părintelui Episcop Macarie, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, împreună cu Centrul pentru Tineret Sfântul Voievod Ștefan cel Mare (CTSM), propune și anul acesta credincioșilor din Episcopia noastră tabăra de vară pentru familii, în perioada 26 iulie – 2 august 2020, eveniment aflat la a patra ediție. 

În acest an vom organiza tabăra la Centrul misionar de tineret „Pr. Prof. Ioan Bunea”, din localitatea Sângeorz-Băi, județul Bistrița-Năsăud. Acest loc deosebit, aflat în patrimoniul Mitropoliei Clujului, găzduiește anual tabere pentru mii de tineri atât din țară, cât și din străinătate, oferind condiții foarte bune de cazare, dar și un climat corespunzător desfășurării activităților educative, culturale și nu în ultimul rând spirituale. Centrul dispune de camere cu grup sanitar propriu, o bucătărie și o sala modernă de mese, o sală multifuncțională pentru conferințe, capelă, spații și terenuri de joacă și multe altele.  

Participanții la activitatea din acest an de la Centrul „Ioan Bunea” vor beneficia de:

-activitățile specifice de tabără (ateliere de creație, jocuri, etc)

-pelerinaj în Maramureș (Bârsana, Cimitirul Vesel etc.), participarea la Sfânta Liturghie la Mănăstirile Parva, Cormaia și Salva și vizitarea Caselor Memoriale „George Coșbuc” și „Liviu Rebreanu”

-drumețiile montane, vizitarea unor comunități tradiționale și  activități recreative

-o seară tradițională românească.

Tabăra debutează în după amiaza zilei de duminică 26 iulie și se încheie cu Agapa creștină de după Sfânta Liturghie Arhierească din data de 2 august, când vom participa, alături de ierarhul nostru, PS Părinte Episcop Macarie, la Sfânta Liturghie Arhierească săvârșită cu ocazia sărbătorii hramului satului Spermezeu  (jud. Bistrița-Năsăud).

Mai multe detalii despre acest eveniment se pot obține folosind coordonatele de contact de mai jos:

parohiaortodoxacopenhaga@gmail.com,

Pr. Andrei Constantin (004522373240)

Vă așteptăm!

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.