PS Episcop Macarie la Copșa Mică, distribuind bursele sociale pentru copiii sărmani: „Cel mai sigur „depozit” pe care-l putem deschide este cel din ceruri care își așteaptă dobânda”

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află în aceste zile în România, pentru împlinirea unor importante acțiuni filantropice și participarea la lucrările Sfântului Sinod. 

Astfel, duminică, 17 februarie 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Laurențiu al Ardealului, Preasfințitul Macarie s-a aflat în zona defavorizată Copșa Mică, unde a distribuit, personal, celor 100 de copii sărmani, bursele sociale pe luna februarie din programul social al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord realizat în parteneriat cu Arhiepiscopia Sibiului. După săvârșirea Sfintei Liturghii la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel și Sfinții Mărturisitori Ardeleni” din cimitirul ortodox din Mediaș, unde a botezat-o pe nepoata preotului paroh Flaviu Fleșer, Episcopul Macarie a ajuns la Valea Viilor, fiind însoțit de părintele protopop Ioan-Ovidiu Găban și de preoții din regiune. Copiii și părinții lor au servit o masă caldă oferită de Preasfințitul Macarie, cu sprijinul la prepararea bucatelor al enoriașilor comunității parohiale locale păstorită de preotul Petru Acatrinei. Micuții s-au bucurat să-l revadă pe prietenul lor ierarh, care s-a aflat în mijlocul lor cu mai multe prilejuri și în trecut.

Părintele Episcop Macarie a precizat: „Noi deschidem frecvent conturi în bancă, dar cel mai sigur depozit este cel pe care-l deschidem în ceruri, sub forma faptelor bune, care sunt netrecătoare pe care rugina nu le strică și furii nu le sapă și le fură, după cum ni se spune în Evanghelie. Aceste depozite își așteaptă și dobânda, căci Dumnezeu nu rămâne niciodată dator ”.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.