PS Episcop Macarie: „Arderea inimii față de Hristos este lucrul care trebuie pentru a dobândi partea cea bună a bucuriei Învierii”

with Niciun comentariu


Preasfințitul Macarie al Europei de Nord a săvârșit duminică după-amiază, 28 aprilie 2019,Vecernia de Paşti, fiind înconjurat de protoiereii Octavian Horațiu Mureșan și Mihai-Marius Hornicar și de diaconii Sorin Sîplăcan, Andrei Rusu și Raul-Lucian Marc. Potrivit rânduielii, în cadrul slujbei, a fost citită Dumnezeiasca Evanghelie a Învierii în mai multe limbi.

În Lunea Luminată, 29 aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Stockholm. Cu acest prilej Părintele Episcop Macarie împreună cu preotul paroh Toader Doroftei și cu arhidiaconul Sorin Sîplăcan a săvârșit Sfânta Liturghie de hram în biserica parohială. În cadrul slujbei, copilașii s-au împărtășit cu Sfintele Taine după care au primit din partea ierarhului mai multe daruri. Părintele Episcop Macarie i-a felicitat pe toți cei care poartă numele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. După slujbă toți cei prezenți au participat la agapa pascală organizată cu prilejul hramului.

În Marțea Luminată, 30 aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din Uppsala, Suedia. Cu acest prilej, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Botez pentru al treilea copilaș, Andrei-Nectarie, în familia preotului paroh Dan-Virgil Păcurar și a soției sale Elena-Cătălina. În cuvântul său de învățătură, Preasfințitul Macarie s-a referit la pericopa evanghelică despre cina din Emaus (Luca 24, 13-32), citită la Sfânta Liturghie, spunând că Hristos cel Răstignit și Înviat a călătorit tainic și acum de Înviere împreună cu pelerinii care au venit de la Stockholm la Uppsala (localitate situată în apropierea capitalei suedeze) cunoscându-L pe Hristos la frângerea pâinii, adică la Sfânta Liturghie din Emausul Bisericii. „Cuminecându-ne în Emausul Bisericii cu Hristos, simțim asemenea ucenicilor, cum arde în noi inima noastră! Arderea inimii față de Hristos este lucrul care trebuie pentru a dobândi partea cea bună a bucuriei Învierii!” a mai spus ierarhul.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.