Părintele Episcop Macarie va susține în Postul Mare mai multe conferințe despre Taina Pocăinței

with Niciun comentariu

 

În perioada 8-14 aprilie 2019 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord va susține la invitația tinerilor ortodocși din România și Germania mai multe conferințe despre Taina Pocăinței:


TÂRGU-MUREȘ

Conferința cu tema: „Pocăința, începutul mântuirii noastre”
Luni, 8 aprilie 2019, orele 18.00, la Palatul Culturii (Sala mare) din Târgu Mureș,

BRAȘOV
Conferința cu tema: „Pocăința: singura cale spre adevăr”
Marți, 9 aprilie 2019, orele 18.30, Corpul T al Facultății de litere, Bulevardul Eroilor, nr.25, Brașov

BAIA MARE
Conferința cu tema: „Pocăința și adevărul lucrurilor”
Miercuri, 10 aprilie 2019, în Catedrala Episcopală Sfânta Treime din Baia Mare, după orele 16.00, când se va săvârșiCanonul Sfântului Andrei Criteanul și Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfințite 

CLUJ-NAPOCA
Conferința cu tema: „Lacrimile pocăinței și sinceritatea inimii” 
Joi, 11 aprilie 2019 Orele 18.00,  Catedrala Mitropolitană din Cluj, slujba Pavecerniței urmată de un cuvânt de învățătură. Orele 20.00, Amfiteatrul Facultății de chimie ( str. Arany Janos, nr 11). Dialog cu tinerii – întrebări și răspunsuri.

DÜSSELDORF
Conferința cu tema: 
„Cum putem cultiva pocăința într-o lume a învârtoșării?” 
Vineri, 12 aprilie, orele 18.30 în Biserica St. Elizabeth, str. Vinzenzplats, nr. 1, DüsseldorfMÜNSTERConferința cu tema : „Pocăința astăzi: mai este posibilă?”Sâmbătă, 13 aprilie 2019, orele 19.00, în Parohia Sfântul Ierarh Spiridon și Sfânta Petronilla,  str. Dyckburgstrasse, nr. 220, cod. 48157, Münster

DORTMUND
Conferința cu tema: „Cum putem păstra roadele pocăinței?
Duminică, 14 aprilie 2019, după Sfânta Liturghie în Biserica Sfânta Varvara, str. Arminiusstrase, nr. 12, 44149, Dortmund.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.