Vizite pastorale la românii din sud-vestul Norvegiei

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, a continuat în aceste zile vizitele pastorale în comunitățile ortodoxe române din sud-vestul Norvegiei, încurajând românii și norvegienii ortodocși atât la casele lor unde a săvârșit Sfeștania, cât și în slujiriile liturgice din lăcașurile de închinare. Ierarhul a îndrumat și a spovedit preoții și enoriașii și a pomenit în rugăciune pe cei aflați în suferință, în singurătate și în nevoi, organizând și o colectă de întrajutotare frățească. Vineri, 10 martie 2017, ierarhul a săvârșit Taina Sfântului Maslu în orașul Flekkefjord iar sâmbătă dimineața celebrările liturgice specifice acestei perioade au continuat în comunitatea din Kristiansand. La cimitir ierarhul a săvârșit pomenirea la mormântul dreptmăritorilor creștini care se odihnesc în Kristiansand. În a doua Duminică a Postului Mare, 12 martie 2017, Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare a fost oficiată în parohia ortodoxă română din orașul Stavanger, unde a fost cinstită Icoana Maicii Domnului Stăpâna Fiordurilor. Icoana a fost purtată în procesiune și în aceste zile în fiordurile și așezările norvegiene.

Evocându-l pe Sfântul Ierarh isihast Grigore Palama, sărbătorit în duminica a doua din Post, Părintele Episcop Macarie le-a vorbit celor prezenți la  Liturghia din Stavanger despre imperativul rugăciunii neîncetate (1 Tesaloniceni 5:17), care devine semn distinctiv al creștinului conștient de Împărăția lui Dumnezeu (cf. Luca 17:21). Atrăgând atenția asupra pericolului unui raționalism excesiv în viața duhovnicească, ierarhul i-a îndemnat pe credincioși să trăiască plenar viața în Biserică, prin nevoința ce implică, în egală măsură, mintea, sufletul, inima dar și trupul creștinului.

Slujirile din Postul Mare vor continua în urmatoarele zile în orașul Trondheim și în împrejurimi iar în a treia duminică a Postului Mare se va săvârși Liturghia arhierească în capitala Norvegiei, Oslo.

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.