Vizita PS Episcop Macarie în Finlanda, 20-26.11.2008

with Niciun comentariu

În perioada 20-26 noiembrie 2008, Preasfinţitul Părinte Dr Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a făcut o primă vizită comunităţilor de români din Finlanda. La invitaţia Ambasadei României în Republica Finlanda, Preasfinţia Sa a participat joi, 20 noiembrie, la recepţia oferită de Excelenţa Sa Domnul Ambasador Lucian Fătu, cu ocazia aniversării a 90 de ani de la Marea Unire din 1918.

Vineri, 21 noiembrie, de Praznicul “Intrării în Biserică a Maicii Domnului”, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Ambrosius, Mitropolit de Helsinki, Preasfinţitul Părinte Macarie a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă “Sfânta Treime” din Helsinki. Duminică, 23 noiembrie, a slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica “Sfântul Apostol Iacob şi Sfânta Muceniţă Irina” din Helsinki, pentru comunitatea românească, păstorită de Părintele Ioan Durac.

Luni şi Marţi, 24-25 noiembrie, Preasfinţia Sa a vizitat Mănăstirile Noul Valaam şi Lintula, iar cu acest prilej s-a întâlnit şi cu întâistătătorul  Bisericii Ortodoxe Autonome a Finlandei, Înalt Preasfinţitul Părinte Arhiepiscop Leo.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.