Un nou preot ortodox român în Norvegia, 20 februarie 2011

with Niciun comentariu

Românii ortodocşi din oraşul Bergen, Norvegia au de astăzi, 20 februarie, preotul lor. În duminica a II-a din perioada Triodului, părintele Andrei Marius Pop a fost instalat preot al Parohiei „Sfintele Muceniţe Filofteia de la Curtea de Arges, Tatiana de la Craiova şi Suniva” de către Preasfinţitul Macarie, Episcopul Europei de Nord. Evenimentul a avut loc după Sfânta Liturghie, informează Radio TRINITAS.

„Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord m-a chemat la aceasta slujire în mijlocul românilor din oraşul Bergen, de pe coasta de vest a Norvegiei, unde îmi voi da toată silinţa să-i ajut pe fraţii noştri români pe calea mântuirii, să-şi păstreze credinţa şi identitatea. În oraşul Bergen şi în împrejurimi locuiesc peste o mie de români. Parohia Ortodoxă Română «Sfintele Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş, Tatiana de la Craiova şi Suniva din Bergen» a fost înfiinţată de Preasfinţitul Episcop Macarie în anul 2009, iar până în prezent, slujbele şi catehezele au fost săvârşite de către părintele Cristian Silviu Comănescu de la parohia vecină, de pe coasta de vest a Norvegiei, din oraşul Stavanger. Ne bucurăm că aici, în parohia noastră din Bergen, le avem ocrotitoare şi rugătoare pe Sfintele Muceniţe Filofteia şi Tatiana a căror moaşte sfinţesc pământul ţării noastre, la Curtea de Arges şi la Craiova, însă ne folosim şi de pilda vieţii şi de rugăciunile Sfintei Suniva, o sfantă care a vieţuit şi a patimit pentru credinţa noastră ortodoxă în secolul al X-lea, în apropierea oraşului Bergen, devenind şi ocrotitoarea acestui oraş”, a declarat părintele paroh Andrei Marius Pop pentru “Ziarul Lumina”.

Tot cu prilejul vizitei în Parohia Bergen, Preasfinţitul Macarie a săvârşit Taina Sfântului Botez pentru pruncul Ioan Matei. De asemenea, Preasfinţia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură şi a purtat un dialog pe teme duhovniceşti cu credincioşii, la agapa fraţească organizată cu acest prilej.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.