SLUJIRILE LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE ÎN ZILELE DE 5-9 IANUARIE 2023

with Niciun comentariu

Joi, 5 ianuarie 2023 – Ajunul Praznicului Botezului Domnului

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Ceasurile Împărătești și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia.

În cadrul Slujbei va avea loc Sfințirea Mare a apei (Agheasma Mare).

Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen 7, 137 95 Österhaninge

Vineri, 6 ianuarie 2023 – Praznicul Botezului Domnului

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:30, în Biserica Parohială „Sfânta Treime și Sfântul Ioan Botezătorul” din Stockholm-Tungelsta, Dumnezeiasca Liturghie Arhierească a Sfântului Ioan Gură de Aur cu Slujba Sfințirii Mari a apei (Agheasma Mare), urmate de Procesiunea la Marea Baltică cu aruncarea și scoaterea Sfintei Cruci din apele arhipelagului.

Adresa bisericii: Kvarnvägen 30 Tungelsta

Sâmbătă și duminică, 7 și 8 ianuarie 2023

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, în Biserica Românească Paraclis Episcopal „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului Primitoarea streinilor” din orașul Bergen, Regatul Norvegiei, Dumnezeiasca Liturghie Arhierească a Sfântului Ioan Gură de Aur și Binecuvântarea cu Agheasma Mare.

Adresa bisericii: Brattholmen 35, 5350, Bergen

Luni, 9 ianuarie 2023

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, în Biserica Parohială „Sfânta Treime și Sfântul Ioan Botezătorul” din Stockholm-Tungelsta, Dumnezeiasca Liturghie Arhierească a Sfântului Ioan Gură de Aur și va boteza doi tineri.

Adresa bisericii: Kvarnvägen 30 Tungelsta

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.