SFINȚII ZILEI: Rugăciune către Sfinții Mucenici și Mărturisitori Gurie, Samona și Aviv, pentru cei ce se căsătoresc și pentru izbăvirea de violența și abuzurile din familie (a Episcopului Macarie Drăgoi)

with Niciun comentariu

Sfinților Mucenici și Mărturisitori Gurie, Samona și Aviv, întru cinstită viețuire ați petrecut, iar la vreme de prigoană cununa muceniciei ați dobândit, mărturisind pe Hristos înaintea închinătorilor la idoli și a urâtorilor de creștini. Pentru aceasta, de mari daruri v-ați învrednicit de la Împăratul oștirilor cerești. Pe cei căsătoriți îi ocrotiți și mijlociri faceți pentru unii ca aceștia, pentru viață curată și binecuvântată, pentru naștere de prunci, armonie și înțelegere. Văzând aceasta, cu credință și cu dragoste cădem înaintea voastră și cu inimă umilită ne rugăm: mijlociți și pentru robii lui Dumnezeu (numele celor care se căsătoresc), care doresc să meargă pe calea cea binecuvântată a căsătoriei, pentru a le fi împreună-călătoria prin această viață mântuire și sporire întru credință și cuviință.

Voi, Sfinților Mucenici și Mărturisitori Gurie, Samona și Aviv, care pe tânăra Eufimia din căsnicia cea nefericită cu acel barbar ați eliberat-o, întorcând în chip minunat pe mult răbdătoarea roabă a lui Dumnezeu în mijlocul familiei ei din Edesa, fiind descoperit cel care a abuzat-o și a batjocorit-o, dovedindu-se a fi tiran și asupritor în căsnicie, iar nu soț după chipul lui Hristos, mijlociți pentru toți cei care în focul ispitelor și neînțelegerilor maritale se lămuresc și rugați-vă și pentru ca robii lui Dumnezeu (numele) să fie lucrători ai iubirii jertfelnice unul pentru celălalt, precum și pentru aproapele. Dăruiți-le blândețe și îndelungă răbdare, înțelegere și statornicie, atât în credință, cât și unul față de celălalt. Călăuziți-le pașii, astfel încât să facă în viața lor voia lui Dumnezeu. Iar în ceasul greu al încercării, fiți-le luminile care risipesc întunericul
deznădejdii și ispita abandonării, focul care le încălzește inimile, îndemnul cel pătrunzător care trezește la luptă voința cea slăbită. Astfel ca, pentru rugăciunile voastre, să ajungă la limanul cel neînviforat al celor care cu credință au urmat lui Hristos. Amin.

Notă: Sfinții Mucenici și Mărturisitori Gurie, Samona și Aviv, diaconul, de la Edesa, au fost martirizați în anul 306, fiind sărbătoriți la 15 noiembrie.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.