SFINȚII ZILEI: Rugăciune către Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, pentru cei bolnavi pe

with Niciun comentariu


Bineplăcutule al Domnului, Sfinte Părinte Calinic, podoaba Mănăstirii Cernica şi crin bine-înmiresmat al Românei, cu credință, cu dragoste şi cu evlavie alergăm noi, nevrednicii, la ajutorul şi la mijlocirea ta înaintea Tronului Preasfintei Treimi, căci, proslăvit fiind în ceata ierarhilor făcători de minuni și vindecători de boli, ai mare îndrăzneală înaintea Arhiereului celui veşnic, Iisus Hristos, Cel împreună slăvit cu Tatăl şi cu Duhul Sfânt. Slujind acum Liturghia cerească împreună cu marii ierarhi, ascultă, rugămu-te, cererea celor care îngenunchează sub omoforul duhovnicesc al mijlocirilor tale şi cinstesc sfântă icoana ta. Cere de la Domnul Hristos, Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre, pentru toți cei bolnavi şi suferinzi, uşurare durerilor şi tămăduire deplină de feluritele boli sufleteşti şi trupeşti.
Prin harul dăruit ție, îndepărtează, o, Sfinte Părinte Calinic, orice durere și boală de la robii lui Dumnezeu (N), din cap, din creieri, din ochi, din buze, din dinți, din măsele, din nări, din urechi, din grumaji, din piept, din încheieturi, din mâini, din picioare şi din toate mădularele lor, făcându-i grabnic sănătoşi, ca şi întru aceste minunate tămăduiri și mai presus de fire întoarceri la viață să se slăvească de către noi Preacinstitul și de mare cuviință Numele Atotsfintei și de viață Făcătoarei Treimi, iar harul primit de la Dumnezeu prin tine, Sfinte Ierarhe și Părinte Calinic, să se împărtășească neîncetat pretutindeni spre folosul și mântuirea ortodocșilor creștini. Amin.

Notă:
Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, episcopul Râmnicului († 1867), este sărbătorit la 11 aprilie. Moaștele sale se cinstesc în Mănăstirea Cernica de lângă București.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.