Sfântul Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei, unul dintre ocrotitorii parohiei ortodoxe române din Goteborg, Suedia

with Niciun comentariu

Duminică 14 Decembrie 2008, Parohia Ortodoxă Română „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sfinţii Ierarhi Varlaam, Dosoftei şi Teodosie de la Brazi, Mitropoliţii Moldovei”, din Goteborg, şi-a sărbătorit pe unul dintre ocrotitori, pe Sfântul Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, împreună cu Părintele Paroh Culai Enache. Cu acest prilej, s-a organizat şi un program de colinde, susţinut de maicile de la Centrul eparhial din Stockholm, copiii de la şcoala parohială şi enoriaşii comunităţii româneşti din Goteborg.

Biserica Parohiei Ortodoxe Române din Goteborg a fost târnosită la 6 decembrie 1992, de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

 

Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.