Revista „Candela Nordului” a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu

Revista Candela Nordului a apărut pentru prima dată la data de 31 martie 1973, la inițiativa Pr. prof. dr. Alexandru I. Ciurea, sub denumirea Candela, cu apariție neîntreruptă până în anul 1998. Începând cu anul 2008, prin înființarea și organizarea Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, prin alegerea și întronizarea primului Episcop al ei, în persoana Preasfințitului Părinte Macarie, s-a reluat apariția revistei Candela, într-o serie nouă, numită Candela Nordului, revistă de spiritualitate și cultură în ediție bilingvă, „ca fiind lumină a credinței vii pentru sufletele celor care locuiesc în această parte a Europei, dar și ca o făclie călăuzitoare pentru păstrarea propriei identități și a regăsirii drumului spre Casa Tatălui ceresc, către Biserica lui Hristos plină de iubirea Preasfintei Treimi” († Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române).

Această revistă se dorește a fi spațiul prin care preoții și credincioșii din cadrul Episcopiei să poată să exprime și să păstreze tradițiile și valorile religioase și naționale, precum și să evidențieze aspecte ale conviețuirii pe meleaguri scandinave. De asemenea, revista se dorește a fi și o voce a Bisericii în fața desacralizării și devalorizării societății contemporane, cu atât mai mult cu cât societățile tehnologice au renunțat la valorile tradiționale și religioase în favoarea curentului consumist și conformist. În cadrul acestei acțiuni editoriale misionare, toate parohiile sunt încurajate să-și prezinte viața parohială și activitățile specifice, iar credincioșii ortodocși români dintr-o anumită zonă să poată găsi informații utile referitoare la viața religioasă a comunității parohiale din care fac parte.

Candela Nordului nr. 9 / 2016

Candela Nordului nr. 7 – 8 / 2014 – 2015

Candela Nordului nr. 6 / 2013

Candela Nordului nr. 5 / 2012

Candela Nordului nr. 4 / 2011

Candela Nordului nr. 3 / 2010

Candela Nordului nr. 2 / 2009

Candela Nordului nr. 1 / 2008

 

Adresa redacției: 

Hässlingbyvägen 7 Hässlingby Gård, 136 91, Stockholm – Haninge, Suedia

Telefon fix: + 46 853 035 600

Fax: + 46 853 035 601

E-mail: candelanordului@episcopiascandinavia.se

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.