PS Părinte Episcop Macarie: „Timpul nostru este jefuit. Nu avem timp de rugăciune, nu avem timp de familie, nu avem timp de Hristos”

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a slujit în aceste zile în mai multe comunități euharistice din Regatul Danemarcei. Astfel, Părintele Episcop Macarie s-a aflat miercuri și joi, 4 și 5 martie 2020, în parohiile românești din Vejle-Kolding, respectiv Viborg, unde a săvârșit slujba Pavecerniței Mari și Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. Vineri, 6 martie 2020, ierarhul român a săvârșit Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite în Paraclisul Mănăstirii „Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan  Iacob de la Neamț” din Ikast, Danemarca iar seara a săvârșit Taina Sfântului Maslu în parohia românească din Esbjerg. Sâmbătă, 7 martie, episcopul s-a aflat în mijlocul românilor de pe Insula Funen, slujind la Odense, Liturghia cu pomenirea de obște a celor adormiți. La finalul slujbei, copiii de la școala parohială din Odense au prezentat un moment artistic cu mai multe cântece de primăvară.

În slujirea de la Esbjerg, în mod deosebit, ierarhul s-a referit la timpul Postului Mare spunând că este timpul pocăinței și al mântuirii noastre

„Se spune într-o anecdotă că la un moment dat diavolii s-au adunat la un congres pentru a găsi cele mai inedite și ingenioase modalități de a-i ispiti pe oameni și a-i îndepărta de Dumnezeu. A luat cuvântul mai marele încornuraților și le-a spus: Este foarte greu să luăm credința din sufletele celor credincioși. Pe cei care se roagă zilnic este cu neputință să-i schimbăm. Nu avem succes nici cu cei care au o relație intimă cu Dumnezeu. Dar totuși putem face ceva, le putem lua timpul. Îi putem determina să fie ocupați cu alte lucruri și în felul acesta să îi abatem de la calea cea bună, de la calea mântuirii. Foarte entuziaști, vrășmașii mântuirii au plecat încolo și încoace pentru a se apuca de lucru și a pune în aplicare această nouă modalitate propusă de șeful încornoraților. Și ce credeți, au reușit oare? Aceasta este marea ispită a zilelor de acum. Ne plângem permanent că nu avem timp. Nu avem timp să mergem la biserică, nu avem timp de rugăciune, nu avem timp să săvârșim faptele cele bune, nu avem timp de lectură duhovnicească, nu avem timp să îi încurajăm și să îi mângâiem pe cei îndurerați, nu avem timp de prieteni, nu avem timp de familie, nu avem timp de Hristos. Iată, timpul nostru este jefuit propunându-se aceste roșcove ale societății de consum, dulci în aparență, însă, din punct de vedere duhovnicesc, atât de amare și chiar letale” a spus ierarhul.

Credincioșii prezenți la slujbe au cinstit în mod deosebit icoanele făcătoare de minuni ale Maicii Domnului păstrate în bisericile românești din Iutlanda iar copilașii au primit îndătinatele daruri din mâna arhiereului Mântuitorului. Fiind început de primăvară, credincioasele prezente la slujbe au primit flori din partea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.