PS Părinte Episcop Macarie: „Să ne ferim de orbirea fariseilor care credeau că dreptatea e de partea lor”

with Niciun comentariu

Zilele acestea Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din Regatul Norvegiei. Cu acest prilej, ierarhul a vizitat comunitățile parohiale din Førde și Bergen, iar joi, 30 mai 2019, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială din Oslo și a binecuvântat o familie de români, la împlinirea a 30 de ani de la căsătorie. Copiii prezenți la slujbă au primit mai multe daruri din partea ierarhului, iar credincioșii s-au închinat la icoana Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea”, păstrată în biserica parohială din capitala Norvegiei. 

Tâlcuind Evanghelia după Ioan, despre Păstorul cel Bun, citită la Sfânta Liturghie din Joia Săptămânii a 5-a după Paști, Preasfințitul Părinte Macarie a spus: „Simt din adâncul inimii nevoia de a transmite un cuvânt de suflet, un îndemn la reconciliere, unitate și umanitate, la conștientizarea condiției noastre vulnerabile și la necesitatea împreună-pătimirii, a împreună-lucrării spre slava lui Dumnezeu. Altfel nu vom putea avea niciun progres, nici în viața duhovnicească, nici în cea de zi cu zi. Evanghelia de astăzi ne arată acest lucru cu claritate. Mântuitorul îi mustră pe fariseii care se credeau elitele morale ale poporului iudeu, pentru că ei pretindeau că știu să distingă binele de rău și adevărul de minciună, respingând însă Adevărul și Binele întrupate în Hristos. Să ne ferim de orbirea fariseilor, care credeau că dreptatea e de partea lor. Să ne păzim de falșii păstori, cum ne îndeamnă Hristos în Evanghelie, de cei „străini” care nu își pun viața pentru turmă și pe care nu îi doare inima pentru popor. Cum putem face aceasta? Smerindu-ne înaintea Păstorului celui Bun, conștientizându-ne limitele, respingând autosuficiența, îndreptățirea de sine, fanatismul, orbirea și osândirea celuilalt. Doar așa ne putem reconcilia cu Dumnezeu și cu aproapele, doar așa putem fi creștini. Doar așa ne putem salva sufletele și viețile” a mai spus ierarhul.

După slujbă, Centrul pentru Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, filiala Oslo, a organizat mai multe manifestări pentru copilașii din comunitate, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.