PS Macarie: „Toată jalea și tot chinul acestor vremuri sunt biruite de smerita naștere, în ieslea dobitoacelor, a Pruncului Iisus”

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a desfășurat, în aceste zile ale Sărbătorii Nașterii Domnului, o intensă activitate liturgică și pastorală printre comunitățile de români din Insulele Feroe, Suedia, Norvegia și Danemarca.

Astfel, în ultimele zile ale Postului Nașterii Domnului, Părintele Episcop Macarie s-a aflat în mijlocul comunității de români din Insulele Feroe, într-o vizită pastorală în cadrul căreia a cercetat, spovedit, liturghisit și colindat pe aceștia. Vizita a fost receptată cu entuziasm cald de către românii care locuiesc în aceste insule din Atlantic, iar Părintele Episcop Macarie a transmis următorul mesaj: „A fost o misiune de suflet, pe parcursul căreia am cercetat mica, dar binecuvântata comunitate de români din Insulele Feroe. Le mulțumesc gazdelor noastre pentru entuziasmul și căldura cu care ne-au deschis ușile caselor și inimilor lor, primind vestea cea minunată a Nașterii Mântuitorului. Avem nevoie de cât mai multe astfel de punți între noi, insule de românitate și ortodoxie de pe marea cea mare a străinătății, care să fie legate între ele de fapte de iubire și frățietate întru Hristos

Au urmat vizitele pastorale la românii din Molde, Aalesund și alte locuri învecinate din Norvegia, Preasfințitul Macarie, purtând icoana Nașterii Domnului, a cercetat la domiciliu pe  românii rămași aici pentru a le aduce vestea întrupării Fiului lui Dumnezeu, dar și pentru sfat duhovnicesc și spovedanie. Cu acest prilej, ierarhul românilor din țările nordice a transmis: „Cu mare drag m-am reîntâlnit cu fiii sufletești și prietenii noștri din aceste ținuturi cu care am stat la spovadă și sfat duhovnicesc și pe care i-am îmbrățișat frățește întru bucuria colindelor românești, umplându-ne de har la Dumnezeiasca Liturghie. De Crăciun, mulți români și din aceste locuri s-au întors în țară. Iar noi cei rămași de Sărbători aici departe de locurile noastre natale, simțim nevoia să ne regăsim împreună în biserică și în frățietate duhovnicească.”

În Ajun de Crăciun ierarhul român a vizitat penitenciarele și azilele din Oslo, dar și pe românii din capitala Norvegiei și împrejurimi, colindând și aducând vestea marelui praznic, iar, în prima zi a sărbătorii Nașterii Domnului, 25 decembrie 2018, s-a aflat  în parohia românească din Oslo, în capitala Regatului Norvegiei, unde a slujit Sfânta Liturghie. Miercuri, 26 decembrie 2018, ierarhul a săvârșit Liturghia de hram în parohia românească „Sfântul Nicodim de la Tismana” din Copenhaga, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Cu această ocazie, din capitala Regatului Danemarcei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a transmis următoarele: „Sărbătoarea Nașterii Domnului vine ca singura realitate semnificativă, singurul eveniment care merită trăit, gândit, exprimat în această perioadă a anului. Este vestea cea bună care vine peste toată mizeria, jalea și durerea lumii și timpurilor pe care le traversăm. Toată jalea și tot chinul acestor vremuri sunt biruite de smerita naștere, în ieslea dobitoacelor, a Pruncului Iisus. Oamenii se îmblânzesc, se bucură, redescoperă taina comuniunii, a părtășiei cu cei de aproape și cei de departe, chiar dacă, deseori, le scapă de unde vine această bucurie suprafirească. Cât timp asemenea dar se pogoară de sus, mila lui Dumnezeu încă ne acoperă de urgia ce stă să vină pentru păcatele noastre. Să lucrăm acest timp al pocăinței spre mântuirea noastră și a celor dimpreună cu noi!”

Joi, 27 decembrie 2018, de sărbătorea Sfântului Protomartir Ștefan, Preasfințitul Macarie s-a aflat în mijlocul românilor din Peninsula Iutlanda. Cu acest prilej, ierarhul a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și a botezat doi copilași în comunitatea parohială românească din orașul danez Vejle, pe prunca Andreea și pe pruncul Matei, cel de-al doilea copilaș al protoiereului Marcel Coisin și al soției sale Raluca.

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.