PS Episcop Macarie: „Un singur suflet avem, o singură credinţă, un singur Botez, pentru care trebuie să fim ga­ta să ne dăm și viața”

with Niciun comentariu

În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din Norvegia și din Suedia.

Duminică, 10 noiembrie 2019, Părintele Episcop Macarie a oficiat Sfânta Liturghie de hram împreună cu Preasfințitul Părinte Dositei, Episcopul ortodox sârb al Scandinaviei și Marii Britanii în biserica parohiei ortodoxe române din orașul norvegian Kristiansand iar duminică noaptea spre luni, 11 noiembrie 2019, de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Mina, episcopul ortodox român al Europei de Nord a slujit Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm.

Marți, 12 noiembrie 2019, la sărbătoarea Sfinților Martiri și Mărturisitori Năsăudeni, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie de hram în biserica românească de lemn din localitatea suedeză Sölvesborg. Cu acest prilej, Preasfințitul Macarie i-a îndemnat pe păstoriții săi ca să urmeze pilda de eroism al credinţei şi de mucenicie pentru Hristos, a sfinților mărturisitori din Transilvania secolului XVIII, menționând  mărturisirea unuia dintre ei: „Împărăteasa (pe atunci era Maria Tereza) poate să îmi ia puţinul meu avut, poate să-mi ia cojocul acesta cu care sunt îmbrăcat, poate să-mi ia şi braţele, dar sufletul nu poate, pentru că nu-l dau, căci un singur suflet am şi o singură mântuire.” Un asemenea gând au avut şi sfinții mărturisitorii năsăudeni, a mai spus ierarhul, au înfruntat autoritatea imperială, atrăgându-şi astfel moartea martirică. „Un singur suflet avem, preaiubiții mei, o singură credinţă, un singur Botez, pentru care trebuie să fim ga­ta să ne dăm și viața! Pentru că în joc este însăşi mântuirea noastră!” a mai spus episcopul românilor din Scandinavia.

În cadrul acestor slujiri misionare copilașii și credincioșii au primit din partea ierarhului mai multe daruri.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.