PROGRAMUL LITURGIC AL PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE DRĂGOI AL EPISCOPIEI EUROPEI DE NORD LA SĂRBĂTORILE NAȘTERII DOMNULUI, ANULUI NOU ȘI BOBOTEZEI 2019-2020

with Niciun comentariu

Miercuri, prima zi de Crăciun, 25 decembrie 2019, ora 09:30 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Sfânta Liturghie, apoi va participa la concertul de colinde dedicat copiilor Mihai și Maria Smicală în biserica parohiei ortodoxe românești din Oslo, Norvegia (adresa bisericii: Voksen kapell, Jarbakken 7, 0767 Oslo).
Miercuri seară, începând cu ora 19:00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Vecernia urmată de un concert de colinde dedicat copiilor Mihai și Maria Smicală, în biserica ortodoxă din Helsingborg, Suedia, (adresa bisericii: Nedre Eneborgsvägen 7, 252 68 Helsingborg).

Joi, a doua zi de Crăciun, 26 decembrie 2019, ora 10:00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Sfânta Liturghie, urmată de un concert de colinde dedicat copiilor Mihai și Maria Smicală. în biserica parohiei ortodoxe românești din Copenhaga (adresa bisericii: Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund Gentofte)

Vineri, a treia zi de Crăciun, 27 decembrie 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie, începând cu ora 09:30, va săvârși Sfânta Liturghie, urmată de colindele tradiționale, în biserica din satul său natal Spermezeu, județul Bistrița-Năsăud.
Seara, începând cu ora 18.00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Vecernia, urmată de colindele tradiționale, în biserica din satul Sita, comuna Spermezeu, județul Bistrița-Năsăud.

Duminică, 29 decembrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Botez pentru câțiva copilași din comunitate în biserica din localitatea Libotin, de lângă Târgu Lăpuș, jud. Maramureș.
Duminică seara, începând cu ora 18:00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji Vecernia urmată de un concert de colinde în biserica „Înălțarea Domnului” din Târgu Lăpuș.

Marți, 31 decembrie 2019 miercuri, 1 ianuarie 2020 Anul Nou, Tăierea împrejur a Domnului și Sfântul Vasile cel Mare, începând cu ora 22:00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Privegherea de noapte și Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Suedia (adresa: Hässlingbyvägen 7, 137 95, Österhaninge)

Duminică, 5 ianuarie 2020, ora 10.00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji Sfânta Liturghie de hram și slujba Aghiasmei celei mari în biserica parohiei ortodoxe românești „Sfânta Treime, Sfântul Ioan Botezătorul și Sfântul Ioan Maximovici” din Tungelsta-Stockholm, Suedia (adresa: Kvarnvägen 30, 137 56 Tungelsta)

Luni, 6 ianuarie 2020 de Praznicul Botezului Domnului, ora 10.00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Sfânta Liturghie și slujba Aghiasmei celei mari în biserica ortodoxă românească din Göteborg, Suedia. La final, ierarhul va conduce procesiunea aruncării și scoaterii Sfintei Cruci la Marea Nordului. (adresa: Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg)

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.