Preoţi pe seama nou înfiinţatelor parohii ortodoxe române din Danemarca

with Niciun comentariu

Joi 29 ianuarie 2009, Preasfinţitul Părinte Dr. Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a săvârşit, împreună cu Părintele Paroh Mihai Marius Hornicar, Vecernia Mare de Praznicul Sfinţii Trei Ierarhi în Parohia Ortodoxă Română „Naşterea Maicii Domnului şi Sfinţii Cuvioşi Nicodim cel Sfinţit de la Tismana şi Ioan Iacob de la Neamţ” din Copenhaga, Danemarca. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a susţinut o conferinţă despre „Cultura discernământului la Sfântul Ierarh Vasile cel Mare şi ceilalţi sfinţi capadocieni”. Vineri 30 ianuarie 2009, a slujit Dumnezeiasca Liturghie în aceaşi parohie din Copenhaga apoi a avut o întrevedere cu Episcopul romano-catolic de Copenhaga, Czeslaw Kozon, care a pus la dispoziţia comunităţii parohiale române din Copenhaga un locaş de închinare.

Sâmbătă 31 ianuarie 2009, Preasfinţitul Părinte Macarie a săvârşit Sfânta Liturghie în nou înfiinţata Parohie Ortodoxă Română „Intrarea Maicii Domnului în Biserică şi Sfinţii Ierarhi Pahomie de la Gledinul Bistriţei şi Ioan de la Râşca şi Secu, Episcopii Romanului” din oraşul Aalborg, Danemarca. Împreună cu Preasfinţia Sa au slujit şi preoţii români din Copenhaga şi Århus, iar Părintele Gheorghe Bighiu a fost instalat în noua sa funcţie de preot paroh pe seama credincioşilor din Aalborg şi împrejurimi, care l-au primit cu multă dragoste şi bucurie.

Duminică 1 februarie 2009, Preasfinţitul Părinte Macarie a oficiat Sfânta Liturghie tot pe coasta de est a Peninsulei Iutlanda din Danemarca, în nou înfiinţata Parohie Ortodoxă Română „Izvorul Tămăduirii şi Sfintele Cuvioase Parascheva, Teodora de la Sihla şi Ana de Novgorod” din oraşul Århus unde a fost instalat paroh Părintele Mihai Radu Crăciunescu. În după amiaza aceleiaşi zile Preasfinţitul Macarie a vizitat pe cei circa 80 de elevi români care studiază la Colegiul Agricol din localitatea Borris, de pe coasta de vest a Peninsulei Iutlanda. Cu această ocazie, s-a săvârşit Slujba Sfeştaniei şi au fost binecuvântate sălile de curs, sala de mese şi internatul în care locuiesc aceştia. Părintele Paroh Crăciunescu a fost însărcinat să asigure asistenţă duhovnicească tinerilor români din acest colegiu.

Luni 2 februarie 2009, de Praznicul Întâmpinării Domnului, Preasfinţitul Părinte Macarie a slujit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română „Izvorul Tămăduirii şi Sfintele Cuvioase Parascheva, Teodora de la Sihla şi Ana de Novgorod” din oraşul Århus.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.