Preot pe seama nou înfiinţatei parohii ortodoxe române din Sölvesborg, Suedia

with Niciun comentariu

Duminică 8 februarie 2009, Preasfinţitul Părinte Dr Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, împreună cu un sobor de preoţi a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie în nou înfiinţata Parohie Ortodoxă Română “Sfinţii Mucenici şi Arhidiaconi Ştefan şi Laurenţiu şi Sfinţii Martiri şi Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra şi Vasile din Telciu” din oraşul Sölvesborg, Suedia. Cu acest binecuvântat prilej, Preasfinţitul Părinte Macarie a instalat în funcţia de preot paroh a acestei noi comunităţi parohiale, pe Părintele Alin-Ioan Popa, care a fost primit de credincioşi cu multă dragoste şi bucurie duhovnicească. După slujbă, s-a organizat o agapă frăţească şi s-a stabilit programul liturgic şi de cateheză la biserica care va fi oferită de Biserica Luterană comunităţii româneşti din Sölvesborg.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.