Mesaje transmise de către Preasfințitul Părinte Episcop Macarie – 2016

with Niciun comentariu

„Chemare la post și rugăciune”

Mesaj pastoral la începutul Postului Mare, 2016

Preacucernici Părinți și iubiți credincioși,

Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord este alcătuită din două Eparhii: Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului, cu sediul la Nurnberg, în Germania și Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, cu sediul la Stockholm, în Suedia.

Sinodul mitropolitan, format din Părintele Mitropolit Serafim, Părintele Episcop Macarie și Părintele Episcop vicar Sofian Brașoveanul, vă adresează această Scrisoare pastorală la începutul Postului Mare cu un scop precis și anume acela de a ne solidariza cu toții, prin post și rugăciune, cu creștinii din întreaga lume care suferă din cauza credinței lor. Potrivit informațiilor pe care le primim prin mijloacele mass-media, creștinii sunt la ora actuală cei mai persecutați din lume. Un studiu arată că numai în anul 2015 au fost omorâți, din motive religioase, mai mult de 7000 de creștini, în afară de cei din Coreea de Nord, Siria și Irak unde nu există, deocamdată, o evidență clară a celor uciși sau prigoniți. Între aceștia se numără și doi mitropoliți: Pavel, fratele actualului Patriarh al Antiohiei și Grigorie din Biserica siriacă, răpiți cu trei ani în urmă. Potrivit aceluiași studiu, în anul 2015 au fost atacate sau distruse 24.000 de locașuri de cult, dublu față de anul 2014.

Dar pe lângă persecuția din afară împotriva creștinismului, există și o „persecuție” dinăuntru, mai perfidă și mai periculoasă, pentru că credința este atacată în însăși ființa ei. Este vorba de „demonul secularizării” care ne face să căutăm numai lucrurile materiale și plăcerile vieții, pentru ca să uităm de Dumnezeu și de viața de după moarte, precum și de „demonul libertăți” care vrea să ne elibereze de așa-zisa „povară” a legilor moralei evanghelice și chiar ale firii, pentru ca să fim cu totul liberi, ceea ce în realitate înseamnă să fim cu totul robi ai păcatului. Constatăm cu durere că pentru omul modern păcatul nu există. Oamenii de astăzi nu mai înțeleg și nu mai recunosc realitatea sclaviei în care îi împinge păcatul, ceea ce-i face să proclame drept libertate înrobirea față de patimi. „Adevărat vă spun vouă: Oricine săvârșește păcatul este rob păcatului” (Ioan 8, 34).

Societatea în care trăim, deși are fundamente creștine, nu se mai conduce după principiile evanghelice care promovează viața și o ferește de degradare, ci adoptă legi imorale și împotriva naturii, care cu timpul o ruinează. Robia sau sclavia păcatului nu poate să aducă omului fericirea pe care și-o dorește. Dimpotrivă, păcatul, oricare ar fi el, este o dramă împreunată cu tot felul de boli și suferințe, sufletești și trupești, precum și cu nereușite în viață, care-l fac pe om nefericit. Singura noastră salvare este Hristos Care ne așteaptă, ca pe fiul risipitor, să ne întoarcem la El prin pocăință, adică prin recunoașterea păcatelor și mărturisirea lor în Scaunul Spovedaniei și îndreptarea vieții după poruncile lui Dumnezeu.

Demonii care-l ispitesc pe om și-l îndeamnă la păcat, pentru ca apoi să-l robească, nu ies decât prin rugăciune și prin post (Matei 17, 21). De aceea vă chemăm pe voi toți, fiii noștri duhovnicești, să înmulțiți rugăciunea și să postiți cu deosebire în această perioadă a Postului Mare, punând înaintea Mântuitorului Iisus Hristos gândul și dorința noastră ca să-i apere pe cei ce cred în El, să-i ierte și să-i întoarcă de la răutatea lor pe vrăjmașii creștinilor, iar pe noi, cei credincioși, să ne izbăvească de robia păcatului, să ne păzească de tot răul și să ne împlinească cererile cele bune, spre mântuire și viață veșnică. Cu deosebire în acest Post să încercăm să citim zilnic, pe lângă rugăciunile obișnuite de dimineața și seara, Paraclisul Maicii Domnului și din Psaltire (cine poate, o catismă pe zi). De asemenea, să nu uităm să citim mereu Cuvântul lui Dumnezeu din Noul Testament, care ne dă viață. Să facem de asemenea, zilnic, cât mai multe metanii, atât de folositoare sufletului și trupului.

Pe cei care sunteți obișnuiți cu postul și vă simțiți în stare, vă îndemnăm să postiți miercurea și vinerea fără să gustați nimic, nici chiar apă, până seara, sau cel puțin până la ora trei după amiază, ceasul morții Mântuitorului pe cruce, pentru păcatele noastre. După Tradiția veche a Bisericii, a posti înseamnă a nu gusta nimic până seara. Postul mai sever este o mare binecuvântare pentru viața noastră, atât pentru suflet, cât și pentru trup. Cel ce postește după rânduiala Bisericii, va fi mult mai sănătos decât cel care nu postește. Toți Părinții spun că postul este rânduit de Dumnezeu nu pentru omorârea trupului, ci a patimilor care ucid trupul.

Însă, rugăciunea și postul sunt bineprimite de Dumnezeu numai dacă suntem încadrați în Biserică, participând activ la viața parohiei de care aparținem, rugându-ne împreună la Sfânta Liturghie și împărtășindu-ne cât mai des cu Trupul și Sângele Domnului. Rugăciunea în biserică și rugăciunea particulară, făcută acasă, pe drum, la lucru, în toată vremea și în tot locul, ca și postul din miercurile și vinerile de peste an, precum și din cele patru Posturi mari, ne fac mai buni și mai blânzi. Rugăciunea și postul înmulțesc în inima noastră dragostea față de Dumnezeu și față de semeni, cu care trebuie să trăim în pace și în înțelegere și să-i ajutăm la nevoie. Nu putem posti și nu putem să ne rugăm cu adevărat decât dacă ne silim să iubim pe semenii noștri, începând cu cei din familia noastră. Și pentru că suntem în Duminica iertării, să ne cerem iertare de la toți cei pe care i-am supărat cu cuvântul sau cu fapta, pentru ca rugăciunea și postul nostru să fie bineprimite de Dumnezeu. Noi suntem cei dintâi care cerem iertare de la frățiile voastre, preoții și credincioșii încredințați nouă de Dumnezeu spre păstorire.

Bunul Dumnezeu să primească rugăciunea și postul nostru și să întoarcă la pocăință, pe potrivnicii creștinilor de pretutindeni, ca să viețuim cu toții în iubire și în facerea de bine!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos și dragostea lui Dumnezeu Tatăl

și părtășia Sfântului Duh să fie cu voi cu toți!

+ SERAFIM 
Arhiepiscopul ortodox român al Germaniei, Austriei și Luxemburgului și Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord

+ MACARIE 
Episcopul ortodox român al Europei de Nord

+ SOFIAN Brașoveanul

Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.