Liturghie arhierească la Stockholm în ziua sărbătoririi Sfântului Voievod Ştefan cel Mare, 02.07.2010

with Niciun comentariu

Astăzi 2 iulie 2010, în ziua sărbătoririi Sfântului Voievod Ştefan cel Mare al Moldovei, unul dintre ocrotitorii tinerei episcopii a Europei de Nord, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârşit Acatistul Sfântului Voievod Ştefan şi Dumnezeiasca Liturghie la paraclisul Centrului eparhial din Stockholm.

La Sfânta Liturghie s-au făcut rugăciuni pentru fraţii români din nord-estul ţării noastre, greu încercaţi în aceste zile de revărsarea nemiloasă a apelor şi s-a început organizarea în episcopie a unei colecte pentru ajutarea familiilor sinistrate.

Sfântul Apostol Andrei şi Sfinţii Voievozi Români: Ştefan cel Mare, Neagoe Basarab şi Constantin Brâncoveanu cu fiii sunt ocrotitorii Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord. În stema eparhială Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României, este încadrat la dreapta de Sfântul Voievod Ştefan cel Mare, având în mână sabia, iar la stânga de Sfântul Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, care ţine în mână Sfânta Cruce. Datorită faptului că Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord îşi desfăşoară misiunea în ţări monarhice unde este frecventă cinstirea Sfinţilor Regi, creştinători ai Scandinaviei, şi pe această cale, sunt cunoscuţi Sfinţii noştri Domnitori, Apărători şi Mărturisitori ai credinţei ortodoxe

În cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a luat fiinţă şi Centrul de tineret Sfântul Voievod Ştefan cel Mare al cărui obiectiv este acela de a coopta pe toţi tinerii români aflaţi în ţările scandinave în proiecte care să le faciliteze realizarea unor frumoase legături de suflet între ei, cunoaşterea şi aprofundarea tradiţiilor noastre ortodoxe româneşti, precum şi implicarea tinerilor şi a familiilor acestora în viaţa fiecărei comunităţi parohiale în parte.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.