Liturghie arhierească în Duminica Sfinţilor Români în oraşul Roskilde din Danemarca, 6.06.2010

with Niciun comentariu

În Duminica Sfinţilor Români, 6 iunie  2010, Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Părintele Paroh de la Odense, Mihai-Marius Hornicar, în oraşul Roskilde din Danemarca, unde urmează a se înfiinţa o nouă parohie cu hramul Tuturor Sfinţilor Români.
La Sfânta Liturghie a participat şi Episcopul luteran de Roskilde, Peter Fischer-Møller, prin bunăvoinţa căruia s-a oferit biserica în care se ţin sfintele slujbe pentru cei câteva sute de români care locuiesc în oraşul Roskilde şi în sudul insulei Zealand. În cadrul Liturghiei, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a binecuvântat iconostasul provizoriu al bisericii iar după slujbă s-a organizat tradiţionala agapă frăţească.
Roskilde este al doilea oraş ca mărime de pe insula Zealand, după Copenhaga, fiind reşedinţă regală în secolul X şi capitala spirituală a nordului în secolul XII. Catedrala din Roskilde (construită în anul 1170) este necropola monarhilor danezi.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.