Îndemn de pomenire pentru tânăra Ioana-Victoria din Insulele Feroe, pentru care ne-am rugat intens în ultimele săptămâni, trecută la cele veșnice la vârsta de 29 de ani…

with Niciun comentariu

Tânăra Ioana-Victoria din Insulele Feroe, pentru care ne-am rugat intens în ultimele săptămâni, a trecut la cele veșnice la vârsta de 29 de ani, după o foarte grea suferință. În acest ceas de încercare pentru familie, să ne rugăm Atotmilostivului Dumnezeu pentru iertarea și odihna ei în Împărăția cerurilor și pentru întărirea părinților ei Eugen și Adriana. Să zicem toți: 

„Pomenește, Doamne, pe cei ce întru nădejdea învierii și a vieții celei ce va să fie au adormit, părinți, frați și surori ale noastre și pe toți cei care în dreapta credință s-au săvârșit. Iartă-le lor toate greșalele și-i așază Doamne, în locuri luminoase, în locuri răcoroase, în locuri de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea și suspinarea și unde cercetarea feței Tale veselește pe toți sfinții Tăi cei din veac. Dăruiește-le lor și nouă Împărăția Ta și împărtășirea bunătăților Tale celor negrăite și veșnice și desfătarea vieții Tale celei nesfârșite și fericite. Că Tu ești învierea și odihna adormiților robilor Tăi și a roabei Tale Ioana-Victoria, Hristoase, Dumnezeul nostru, și Ţie slavă înălțăm, împreună și Celui fără de început al Tău Părinte și Preasfântului și Bunului și de viață făcătorului Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Cu părintești si frățești condoleanțe,
+Episcopul Macarie


Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.