Hramul parohiei ortodoxe române din Stavanger, Norvegia

with Niciun comentariu

Credincioşii parohiei ortodoxe româneşti “Buna Vestire și Sfinții Calinic de la Cernica şi Swithun de Winchester” din Stavanger, Norvegia, au participat duminică, 27 martie, la Sfânta Liturghie oficiată de Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, informează TRINITAS TV.

„Preasfinţitul Episcop Macarie a binecuvântat şi proiectul pentru zugrăvirea unei catapetesme din parohia noastră pe care nădăjduim să o finalizăm până la sfârşitul acestui an. Icoanele vor fi pictate într-un stil bizantin românesc şi nădăjduim că vor aduce lumina Harului Preasfintei Treimi atât în sufletele credincioşilor noştri, dar şi în sufletele celor care vor vizita Biserica noastră românească”, a spus părintele Cristian Silviu Comănescu, preot slujitor la parohia ortodoxă românească din Stavanger, Norvegia.

Parohia de pe coasta de vest a Norvegiei a fost înfiinţată la sfârşitul anului 2008 şi numără câteva sute de credincioşi.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.