Hramul parohiei ortodoxe române din oraşul Aalborg, Danemarca, 21 noiembrie 2010

with Niciun comentariu

Duminică, 21 noiembrie 2010, de Praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi, în parohia ortodoxă română din oraşul Aalborg, Danemarca, cu prilejul sărbătoririi hramului acestei parohii.

După Liturghie, Centrul de tineret Sfântul Voievod Ştefan cel Mare al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, a organizat dezbaterea catehetică cu tema: „Întruchiparea Crezului în viaţa de zi cu zi”. Manifestarea se înscrie în cadrul evenimentelor pastorale şi misionare din Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, în  acest an catehetic special pentru aprofundarea Crezului ortodox, proclamat de Sfântul Sinod, la iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, „Anul omagial al Crezului Ortodox şi al Autocefaliei româneşti”.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.