Grupul Coral „Credo” al Episcopiei Europei de Nord susţine concertul colinde „Betleemul a deschis Edenul” în mai multe oraşe din Suedia, 18-22 decembrie 2010

with Niciun comentariu
Cu binecuvântarea şi în prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord, în perioada 18-22 decembrie 2010, Grupul Coral „Credo” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord  a susţinut în mai multe oraşe din Suedia concertul de colinde româneşti intitulat: „Betleemul a deschis Edenul”. Aseară, corala dirijată de tânărul Florin Lache, a concertat în biserica parohiei ortodoxe române din oraşul Uppsala, păstorită de părintele Florin Balan, consilier în Departamentul pentru tineret al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.  Preasfinţitulul Episcop Macarie, în cuvântul său, și-a exprimat speranța ca în viitor să se poată organiza împreună cu acest grup coral cât mai multe evenimente pastorale și misionare: „Constituit din credincioși, îndeosebi din tineri, din eparhia noastră, specializați în muzică, Grupul Coral „Credo” va sprijini misiunea Bisericii noastre în nordul Europei, transmiţând prin autenticele cântece ortodoxe melosul şi duhul trăirii vieții sacramentale. Pregătirea pentru marele Praznic al Nașterii Mântuitorului, iată, este o ocazie minunată pentru lansarea acestei corale care a susținut cu succes mai multe concerte de colinde în diferite orașe din Suedia. Necesitatea unui grup coral are temeiuri liturgice, pastorale şi misionare, purtând în ţinuturile scandinave dorul, rugăciunea şi bucuria pe care românii, iubitori de credinţă, de autentic şi de frumos, le poartă cu ei în peregrinările lor, cu binecuvântarea lui Dumnezeu. Cântecele au înfrumuseţat din totdeauna rugăciunea şi actul de cult, însă au reuşit, dincolo de apropierea omului de Dumnezeu, să apropie oameni de semenii lor. În același timp, cei binecuvântați de Dumnezeu cu darul cântului trebuie să înțeleagă că reuşita demersului lor depinde foarte mult de asumarea stării de smerenie şi ascultare ce face ca dragostea de cânt și râvna personală să îi înalțe duhovnicește pentru a ne face accesibile armoniile trăirilor sufletești izvorâte din legătura dintre teologie și doxologie.”

Grupul Coral „Credo” a fost fondat anul acesta, la inițiativa și cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Macarie. Primul concert de colinde al Grupului Coral „Credo”  a fost susţinut sâmbătă, 18 decembrie, cu prilejul sărbătoririi Sfântului Cuvios Daniil Sihastrul, în parohia ortodoxă română din oraşul Jönköping. Duminică, 19 decembrie, corala a dat răspunsurile la Liturghia arhierească şi a susţinut concertul de colinde în biserica parohiei ortodoxe române din oraşul Göteborg. Marţi, 21 decembrie, Grupul Coral „Credo” a susţinut concertul „Betleemul a deschis Edenul” în biserica parohiei ortodoxe române din Stockholm-Solna. La acest eveniment, alături de românii din comunitate și de alți invitați, au luat parte domnul Emil Druc, Ambasadorul Republicii Moldova în Regatul Suediei si doamna Ruxandra Lupan, Atașatul cultural al Ambasadei României în Regatul Suediei. Concertul de la Uppsala a încheiat itinerariul misionar din aceste zile.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.