Episcopul Macarie de Anul Nou: „Să prețuim cu adevărat anul și ziua în care trăim, dobândind o inimă bună și sensibilă”

with Niciun comentariu

De Anul Nou, întru bucuria praznicului Tăierii împrejur a Domnului și a cinstirii Sfântului Ierarh Vasile cel Mare cu mama sa Emilia, miercuri, 1 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a săvârșit Privegherea de noapte cu Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Suedia. 

În mesajul său de Anul Nou, Preasfințitul Macarie a spus:

„În nemăsurata Sa milă, Dumnezeu ne-a mai îngăduit un an pe fața acestui pământ. Potrivit calendarului civil, 2019 se sfârșește, iar 2020 răsare. Iată, ne aflăm deja în anul 7528 de la facerea lumii și în anul 2020 de la nașterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Dacă numărătoarea anilor este relativă, trecerea timpului este certă. Fiecare an, fiecare lună, fiecare săptămână, fiecare zi, fiecare oră, fiecare minut și fiecare clipă care trec, trec pentru totdeauna. Și fiecare an, fiecare lună, fiecare săptămână, fiecare zi, fiecare oră, fiecare minut și fiecare clipă care vin sunt daruri de la Dumnezeu pentru a ne câștiga mântuirea, adică pentru a le folosi spre a cultiva pacea, dragostea, bunătatea și mila între noi. Parcă nimic, în aceste vremuri cronofage, nu este mai tocit decât atenția pe care o acordăm acestor clipe dăruite nouă pentru mântuire. Fiindcă în fața noastră vrăjmașii mântuirii caută să ne jefuiască de acest timp dăruit nouă pentru pocăință și să ne abată de la ținta vieții noastre, propunându-ne acest contract cu lumea: Dă-mi sufletul tău și al celorlalți din familia ta pentru a-ți da în schimb senzații tari care să te facă să uiți de adevărata ta menire, care să-ți amuțească glasul conștiinței și zvâcnetul inimii tale. Așadar, iubite frate, iubită soră, să prețuim cu adevărat, anul și ziua în care trăim, în care avem binecuvântatul prilej de a ne lucra mântuirea, dobândind o inimă bună și sensibilă pe care să o împărțim ca pe o pâine caldă și dulce celor care flămânzesc și însetează după adevăr, după dragoste, după înțelegere. În acest nou an care începe, îți doresc, din adânc de suflet, iubite frate, iubită soră, să ai parte de purtarea de grijă a Preamilostivului Dumnezeu, de ocrotirea Maicii Domnului și de ajutorul sfinților! La mulți și binecuvântați ani, plini de Hristos!”

Ierarhul a felicitat pe toți cei care poartă numele Sfântului Ierarh Vasile cel Mare și a oferit daruri copilașilor prezenți la slujbă. La finalul slujbei, credincioșii s-au închinat icoanei relicvar a Sfântului Vasile cel Mare în care se păstrează un fragment din sfintele sale moaște.

 În zilele următoare, premergătoare praznicului Botezului Domnului, Părintele Episcop Macarie cercetează la domiciliu familiile de români din Suedia, binecuvântându-le cu Aghiazma Mare.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.