Episcopul Macarie a liturghisit în comunitatea euharistică suedeză din Dalarna în nord-vestul Regatului Suediei

with Niciun comentariu

Miercuri, 12 iulie 2023, când în Biserica Ortodoxă Română se cinstește Sfânta Icoană „Prodromița” de la Muntele Athos și sunt pomeniți Sfânta Mironosiță Veronica și Sfântul Cuvios Paisie Aghioritul, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în Parohia ortodoxă suedeză „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din orașul Leksand, în regiunea Dalarna, aflată sub omoforul Episcopului Macarie, alcătuită din convertiți și încredințată spre păstorire preotului suedez Mikael Liljeström.

La finalul slujbei, în cadrul căreia răspunsurile liturgice au fost oferite de către corul parohiei condus de prezbitera Iris Liljeström, ierarhul le-a vorbit celor prezenți despre condițiile subiective ale mântuirii, amintind și de întâlnirea din anii 1977 dintre cei doi corifei ai Ortodoxiei, Părintele Arhimandrit Cleopa Ilie și Sfântul Paisie Aghioritul. Părintele Mikael și comunitatea au primit apoi mai multe daruri din partea Preasfințitului Macarie, iar copiii s-au bucurat de dulciurile oferite de ierarh.

După agapa frățească, mai mulți dintre membrii parohiei au împărtășit experiențele, bucuriile dar și provocările condiției de creștin ortodox convertit în Scandinavia. Printre lucrurile pentru care convertiții și-au exprimat recunoștința este și existența unei bogate literaturi duhovnicești tradusă în limba nativă. Una din lucrările menționate în context a fost și o colecție de texte aparținând Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, coagulate în lucrarea „La Joie de la fidelité” tradusă în suedeză și publicată cu titlul: „Trons sanning och glädje”, prin purtarea de grijă a Episcopului Macarie la Editura „Anastasis” din Stockholm .

+57

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.