Cu mare bucurie dăm slavă Atotmilostivului Dumnezeu că astăzi, 29 iunie 2023, am săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Trondheim – orașul Sfântului Rege și Martir Olav, Luminătorul Norvegiei

with Niciun comentariu

Cu mare bucurie dăm slavă Atotmilostivului Dumnezeu că astăzi, 29 iunie 2023, am săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Trondheim – orașul Sfântului Rege și Martir Olav, Luminătorul Norvegiei, și am botezat primul născut al unei familii de tineri norvegieni convertiți la dreapta credință și membri ai parohiei noastre românești. Sunt convins că și Sfinții Apostoli prăznuiți astăzi iar alături de ei însuși Sfântul Olav cel întru tocmai cu Apostolii se bucură în cer că, iată, la sute de ani de la apostolatul său printre vikingi, semințele rodesc în continuare în asprul sol nordic.

Al Vostru Părinte, Frate și Prieten în Hristos,

+Episcopul Macarie al Episcopiei Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.