Constituirea Adunării Episcopilor ortodocşi din Peninsula Scandinavă, 10 ianuarie 2011

with Niciun comentariu

La Reşedinţa Mitropoliei Patriarhiei Ecumenice din Stockholm a avut loc luni, 10 ianuarie 2011, constituirea Adunării Episcopilor ortodocşi din Peninsula Scandinavă. La această primă reuniune au participat Înaltpreasfinţitul Părinte Pavlos, Mitropolitul ortodox grec al Scandinaviei, Preasfinţitul Părinte Dositei, Episcopul ortodox sârb al Scandinaviei şi Marii Britanii şi Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, informează TRINITAS TV.

„Această întâlnire a fost un prilej deosebit de manifestare a unităţii Bisericii Ortodoxe în Peninsula Scandinavă şi este un bun început pentru o organizare mai eficientă a misiunii şi mărturiei ortodoxe în această parte a Europei”, a spus Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie.

Constituirea Adunării Episcopilor ortodocşi din Peninsula Scandinavă a fost hotărâtă în cadrul celei de-a IV-a conferinţe panortodoxe de la Chambesy, din iunie 2009.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.