Conferinţa cadrelor didactice de Limba şi Literatura română din Suedia

with Niciun comentariu

La sediul Ambasadei României din Stockholm s-a desfăşurat vineri, 7 octombrie, a doua ediţie a Conferinţei cadrelor didactice de Limba şi Literatura română din Suedia. La eveniment a participat şi Preasfinţitul Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, care a transmis binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

În deschiderea conferinţei, au rostit alocuţiuni Răduţa Matache, Ambasadorul României în Regatul Suediei, şi Sanda Făgărășan, coordonatorul conferinței şi profesor de Limba și literatura română în orașul Eskilstuna, Suedia.

Prelegerea Preasfinţitului Episcop Macarie a avut ca temă: Păstrarea identității românești prin limbă, credință și cultură în familia creștină. La conferinţă au participat cadre didactice de limba română din învăţământul preuniversitar suedez.

Conferinţa a facilitat realizarea unei colaborări între cadrele didactice din Suedia, fiind o importantă oportunitate de acces la informaţii de specialitate.

Am avut bucuria să particip și anul acesta la întrunirea anuală a cadrelor didactice de limba și literatura română din Suedia, să pot transmite un mesaj de suflet participanților și să identificăm împreună cele mai bune soluții în misiunea pe care o împlinim în diaspora, pentru a ne păstra identitatea noastră românească și creștină, prin limba și credința noastră străbună, prin tradițiile binecuvântate pe care le moștenim de la înaintașii noștri, prin cultură și spiritualitate. Suntem recunoscători statului suedez pentru sprijinul pe care îl acordă familiilor din alte țări, stabilite în Suedia, pentru ca urmașii acestora să poată studia limba maternă, atât în grădinițe, cât și în învățământul preunivesitar, a declarat Preasfinţitul Părinte Macarie.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.