CONDACUL SFINȚILOR OCROTITORI AI EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A EUROPEI DE NORD

with Niciun comentariu

CONDACUL SFINȚILOR OCROTITORI AI EPISCOPIEI
ORTODOXE ROMÂNE A EUROPEI DE NORD, glasul 1

Veniți toți binecinstitorii creștini să lăudăm pe sfinții ocrotitori ai românilor din Episcopia Europei de Nord: pe Apostolul Andrei cel întâi-chemat, care pe-ai noștri străbuni i-a botezat; pe Sfinții Binecredincioșii și de-Dumnezeu-încoronații Voievozi Ștefan cel Mare al Moldovei și Neagoe Basarab al Țării Românești, care credința și țara au apărat, pe Hristos mărturisind Împărat al împăraților; cu aceștia împreună să-i lăudăm cu cântări pe Sfinții Martiri Brâncoveni Constantin Voievod și fiii săi: Constantin, Ștefan, Radu și Matei, împreună cu sfetnicul Ianache, care prin sângele lor mucenicesc s-au asemănat Împăratului Hristos, Căruia strigăm: Slavă Celui Ce v-a dat vouă putere! Slavă Celui Ce v-a încununat! Slavă Celui Ce lucrează prin voi tuturor tămăduiri!

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.