Concert de colinde românești la Stockholm

with Niciun comentariu

Concert Colinde Stockholm

Miercuri 21 decembrie 2011, Grupul Coral „Credo” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, dirijat de tânărul Florin Lache, a susținut în biserica Parohiei Ortodoxe Române „Sfânta Treime și Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” din Strockholm, tradiționalul concert de colinde românești intitulat: „Betleemul a deschis Edenul”. La acest eveniment a participat Preasfințitul Episcop Macarie al Europei de Nord, părinții slujitori ai parohiei: Pr. Ioan Ruja și Pr. Florin Balan, precum și credincioși români și suedezi din capitală.

Preasfințitul Episcop Macarie a declarat pentru Ziarul Lumina: „În aceste ținuturi mai umbroase, unde în această perioadă a anului acest tărâm din țara soarelui apune este mai puțin desfătat de lumină, ne-am împărtășit și anul acesta prin colindele de acasă, din lumina și strălucirea Mântuitorului Hristos Logosul, care luminează pe tot omul care vine în lume. Sărbătoarea Crăciunului, iată, ne face părtași și mai mult luminii Cuvântului venit în lume să ne lumineze desăvârșit asupra menirii noastre, facând din firea omenească sfeșnicul luminii dumnezeiești”.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.