Comunicat de presă cu privire la întronizarea Preasfințitului Părinte Macarie

with Niciun comentariu

 

Duminică, 6 iulie 2008, a avut loc în Catedrala Episcopală Sârbă din Stockholm ceremonia de întronizare a celui dintâi Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, Preasfințitul Macarie Drăgoi. Sfânta Liturghie arhierească a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh Patriarhal, delegatul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, de Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, de Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, de Preasfințitul Părinte Dositei, Episcopul sârbilor din Scandinavia și Marea Britanie, de Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, de Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocși din Italia, de Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul românilor ortodocși din Spania și Portugalia, și de Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Sofian Brașoveanul, fiind înconjurați de un numeros sobor de preoți și diaconi. La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților de stat din România și țările scandinave, reprezentanții Bisericilor Evanghelică Luterană și Romano-Catolică, monahi și credincioși din țară și din nordul Europei, precum și o delegație numeroasă de tineri îmbrăcați în port național din satul natal al Preasfințitului Macarie, Spermezeu, jud. Bistrița-Năsăud, care au cântat și în cadrul Sfintei Liturghii.

Răspunsurile la Liturghia arhierească au fost date de Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, condus de Pr. prof. dr. Vasile Stanciu, care a susținut în aceeași zi, de la orele 18.30, în sala festivă a Catedralei Episcopale Sârbe, și un concert de muzică bisericească și folclor românesc.

După citirea Gramatei Mitropolitane, Înaltpreasfințiții Mitropoliți Nifon și Serafim i-au înmânat Preasfințitului Macarie însemnele noii sale demnități episcopale, apoi l-au așezat în tronul arhieresc. Înaltpreasfințitul Nifon a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, Doamna Ambasador în Suedia, Victoria Popescu, a prezentat mesajul Președintelui României, Traian Băsescu, iar Domnul Consilier Guvernamental, Adrian Lemeni, pe cel al Primului Ministru, Călin Popescu Tăriceanu.

După cuvântul Înaltpreasfințitului Serafim al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, întâiul Episcop al românilor din Europa de Nord și-a prezentat, în cuvântarea sa, prioritățile pastorale în noua sa slujire încredințată și a mulțumit celor prezenți la eveniment, precum și tuturor celor care au contribuit la formarea sa duhovnicească și intelectuală. „Sprijinindu-mă pe rugăciune și pe slujirea liturgică, vin aici în mijlocul Dumneavoastră spre a vă fi păstor, părinte și frate, tuturor preoților și credincioșilor români din această parte a Europei, asigurându-vă de toată disponibilitatea, jertfelnicia și dragostea mea. Adăugând la toate acestea râvna și devotamentul frățiilor voastre, cred că eparhia noastră poate deveni o adevărată vatră de unitate și spiritualitate românească. Întrucât Episcopia noastră este compusă din comunități răsfirate și aflate în minoritate în întreaga Peninsulă Scandinavă, o să avem ca prioritate atât unitatea întru credință a românilor din nordul Europei, cât și statornicirea legăturilor de conviețuire și colaborare cu celelalte comunități confesionale și etnice. Se impune să avem în atenție în special tinerii, mulți dintre ei născuți aici sau plecați de timpuriu din țară, care au nevoie să li se împărtășească atât credința, cât și limba și tradițiile strămoșilor noștri, ca moștenire binecuvântată. De aceea, socotim că Episcopia noastră trebuie să devină un centru de cultură și spiritualitate românească, menit să polarizeze toți factorii capabili să susțină această nobilă lucrare care înseamnă: școli parohiale, activități sociale, culturale și duhovnicești, o catehizare susținută în rândul credincioșilor și o deschidere spre dialog cu celelalte Biserici.”

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința sa din 22 octombrie 2007, analizând solicitările venite din partea parohiilor ortodoxe române din Suedia, Norvegia și Danemarca, a aprobat înființarea și organizarea Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, cu sediul la Stockholm, Suedia. Românii ortodocși stabiliți în Peninsula Scandinavă au fost în atenția Patriarhiei Române încă din anii ’70, când, în pofida condițiilor grele de atunci, le-a trimis preoți pentru a le acorda asistență religioasă și duhovnicească și a organiza din punct de vedere bisericesc aceste comunități. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, luând act de hotărârea Adunării Eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, din 23 februarie 2008,  a ales în data de 5 martie 2008, cu 42 din 45 de voturi, ca Episcop al acestei eparhii, pe Părintele Macarie Drăgoi, Eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca. Cuvioșia sa a fost hirotonit arhiereu în data de 2 mai 2008, la Praznicul Izvorul Tămăduirii, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

 

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.