Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu

La inițiativa și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, a luat ființă, în cadrul Episcopiei, Centrul de tineret Sfântul Voievod Ștefan cel Mare al cărui obiectiv este acela de a coopta pe toți tinerii români aflați în țările scandinave în proiecte care să le faciliteze realizarea unor frumoase legături de suflet între ei, cunoașterea și aprofundarea tradițiilor ortodoxe românești, precum și implicarea tinerilor și a familiilor acestora în viața fiecărei comunități parohiale în parte.

În fiecare an, se organizează în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord întâlnirea generală cu reprezentanții tineretului ortodox român din Peninsula Scandinavă, cu participarea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie, care se întâlnește de mai multe ori pe an, în cadrul comunităților parohiale din Eparhie, cu tinerii din filialele Centrului de tineret Sfântul Voievod Ștefan cel Mare.

În cadrul Adunării Eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, care a avut loc în data de 12 decembrie 2009, la Göteborg, Suedia, s-a propus stabilirea unor legături mai trainice între tinerii din diferite parohii ale Episcopiei și cei din alte Episcopii, prin aceasta urmărindu-se stabilirea de contacte între tinerii români din eparhiile din diaspora și cei din țară. Pentru realizarea acestor proiecte se organizează tabere anuale pentru tinerii din cadrul Episcopiei. Pentru ca tinerii și copiii să nu își uite rădăcinile, tradițiile și credința lor ortodoxă, în parohiile din Episcopie se încearcă organizarea de evenimente săptămânale, pe segmente de vârstă și pe categorii tematice, care să se regăsească într-o unitate educațională sub coordonarea acestui Centru de tineret al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Date de contact:

Adresă: Hässlingbyvägen 7 136 91 Haninge – Stockholm, Suedia

Telefon fix: + 46 853 035 600

Fax: + 46 853 035 601

E-mail: tineret@episcopiascandinavia.se

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.