Biserica Ortodoxă prăznuieşte astăzi pe Sfânta Macrina, sora Sfântului Vasile cel Mare, 19.07.2010

with Niciun comentariu

Credincioşii ortodocşi sărbătoresc astăzi, 19 iulie, pe Sfânta Macrina, sora, mai mare, a Sfântului Vasile cel Mare şi a Sfântului Grigorie de Nyssa. Din tinereţe, ea şi-a închinat viaţa slujirii lui Dumnezeu şi ajutorării săracilor. Împreună cu Sfântul Vasilie au întemeiat două mănăstiri în Pont, una pentru femei şi alta pentru bărbaţi.

Mai multe informaţii cu privire la viaţa Sfintei Macrina a oferit pentru Radio TRINITAS, Preasfinţitul Macarie, Episcopul Europei de Nord: „Familia Sfântului Vasile cel Mare şi a Sfintei Macrina a fost una de sfinţi. Cei patru fraţi şi cele cinci surori din familia lor duceau o viaţă de sfinţenie. La numai 14 ani, Sfânta Macrina decide să îmbrăţişeze viaţa monahală. În mijlocul comunităţii pe care o cârmuise, după o lungă suferinţă, Sfânta Macrina moare la vârsta de 52 de ani, în anul 379, în acelaşi an cu fratele ei, Sfântul Vasile cel Mare. Viaţa Sfintei Macrina a fost scrisă la puţin timp după moarte de fratele ei, Sfântul Grigore de Nyssa, fiind prima hagiografie feminină din istoria creştinismului. Această lucrare a fost tradusă în mai multe ediţii şi în limba română”.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.