Apel la rugăciune pentru copilașul Marcu

with Niciun comentariu


Vă chem iar la rugăciune, de această dată pentru copilașul Marcu, fiul preotului Andrei din Episcopia noastră a Europei de Nord, care se află internat la spital in Copenhaga din cauza unor viruși care-i creează mari dificultăți la respirație. Să-l cuprindem în rugăciunea noastră împreună cu părinții săi preotul Andrei și prezbitera Sânziana, rugându-ne și pentru toți copiii bolnavi ce se află în spitale, precum și pentru părinții acestora, ce stau cu sufletul la gură, de veghe la căpătâiul lor. Prin astfel de încercări și de dureri din viața noastră, Domnul ne învață să punem mai puțin preț pe cele ale acestei lumi și să ne pregătim mai mult de marea noastră întâlnire cu El. Sfântul Paisie Aghioritul relata: „Pentru a merge cineva în Raiul cel dulce, trebuie să mănânce aici multe amărăciuni, ca să primească în mână pașaportul încercărilor. Dacă ai ști ce se întâmplă la spitale! Ce drame! Ce durere are lumea! Câte mame, sărmanele, nu fac operații, se gândesc la copilașii lor și sunt cuprinse de neliniște pentru întreaga lor familie! Câți familiști nu au cancer, fac radioterapie și se chinuiesc! Să nu poată lucra și să aibă de plătit chirie și o mulțime de alte datorii! Unii sunt sănătoși și nu o pot scoate la capăt, cu cât mai mult atunci când cineva este bolnav și se silește să lucreze pentru a putea face față cât de cât la îndatoririle lui! Cu adevărat, m-au copleșit problemele oamenilor. Câte nu aud în fiecare zi! Mereu suferințe, mereu greutăți!” Dar toate acestea sunt mijloace prin care Domnul ne apropie de cer. Spune același Sfânt Părinte: „Atunci când Hristos vede că cineva poate suporta o boală, i-o dă astfel încât prin puțină suferință din această viată pământească, să primească răsplată multă în cea cerească și veșnică. Suferă aici, dar va fi răsplătit acolo, în cealaltă viată, pentru că există și Rai, există și răsplătire.”Suferința și boala prin care trecem și pe care le vedem în jurul nostru sunt tot atâtea prilejuri de a ne curăți și fortifica lăuntric si de a ne solidariza în dureri și încercări cu semenii noștri, de a compătimi, încuraja, ajuta! Să ne rugăm, așadar, pentru cei dintre noi care acum se află la ceas de încercare!

Al vostru parinte, frate și prieten in Hristos,
+episcopul Macarie Drăgoi al Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.