𝐄𝐯𝐞𝐧𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐞 𝐝𝐮𝐡𝐨𝐯𝐧𝐢𝐜𝐞𝐬̦𝐭𝐢 𝐢̂𝐧 𝐄𝐩𝐢𝐬𝐜𝐨𝐩𝐢𝐚 𝐎𝐫𝐭𝐨𝐝𝐨𝐱𝐚̆ 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐚̆ 𝐚 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐢 𝐝𝐞 𝐍𝐨𝐫d. 𝐌𝐨𝐚𝐬̦𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐒𝐟𝐢𝐧𝐭̦𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐂𝐮𝐯𝐢𝐨𝐬̦𝐢 𝐒𝐢𝐥𝐚, 𝐏𝐚𝐢𝐬𝐢𝐞 𝐬̦𝐢 𝐍𝐚𝐭𝐚𝐧 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐒𝐢𝐡𝐚̆𝐬𝐭𝐫𝐢𝐚 𝐏𝐮𝐭𝐧𝐞𝐢 au 𝐟ost 𝐚𝐝𝐮𝐬𝐞 𝐩𝐞 𝐩𝐚̆𝐦𝐚̂𝐧𝐭 𝐬𝐜𝐚𝐧𝐝𝐢𝐧𝐚𝐯

with Niciun comentariu

În contextul aniversării anul acesta a 15 ani de la înființarea Episcopiei noastre Ortodoxe Române a Europei de Nord, în aceste zile au loc, în țările scandinave, mai multe manifestări duhovnicești dedicate Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României însă și al Episcopiei Europei de Nord.

Astfel, la chemarea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Înaltpreasfințitului Parinte Arhiepiscop Calinic, o delegație din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, condusă de Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Damaschin Dorneanul, Părintele Arhimandrit Nectarie Clinci și Părintele Consilier Constantin Oprea, au adus în Regatul Danemarcei, astăzi, sâmbătă, 25 noiembrie 2023, spre închinare, Racla cu Moaștele Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan – nevoitori la Sihăstria Putnei în secolul al XVIII-lea –, la Biserica Românească Paraclis Episcopal din Copenhaga.Oaspeții au fost întâmpinați de Ierarhul locului, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, care împreună cu Preasfințiții Părinți Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului și Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și cu soborul de preoți și diaconi din țările scandinave, a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească. Arhimandritul Zaharia Zaharou, duhovnicul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex, Anglia, căruia i s-a conferit astăzi de către Chiriarh, Ordinul „Crucea Nordului”, a susținut după slujbă conferința cu tema: „Preoția și Sfânta Liturghie”, urmată de convorbiri duhovnicești. Răspunsurile la Sfânta Liturghie precum și un buchet de colinde străvechi de la poalele Munților Țibleș, au fost oferite de colindătorii care au venit din satul natal al Preasfințitului Macarie, din localitatea năsăudeană Spermezeu, însoțiți de Preotul Paroh Ioan-Simeon Buta, de primarul Sorin Hognogi și de viceprimarul Alexandru Vidican.

Mâine, duminică, 26 noiembrie 2023, Sfânta Liturghie Arhierească va fi săvârșită, începând cu ora 09.30, tot în Biserica Românească Paraclis Episcopal din Copenhaga (Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund – Gentofte), urmată de conferința Părintelui Arhimandrit Zaharia Zaharou, cu tema: „Isihasmul și Sfânta Liturghie”.

+75

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.