PS Părinte Episcop Macarie Drăgoi: Să îl iubim și să îl urmăm pe Hristos pe Golgota părăsirii și pătimirii!

with Niciun comentariu

În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află în vizită pastorală la românii din Danemarca.

Cu acest prilej, sâmbătă, 29 februarie 2020, ierarhul român a săvârșit Sfânta Liturghie de hram în Parohia Ortodoxă Română „Botezul Domnului și Sfinții Cuvioși Ioan Casian și Gherman din Dobrogea” din orașul danez Sønderborg. Seara, Părintele Episcop Macarie a săvârșit slujba Vecerniei Mari și a Litiei în Mănăstirea Ortodoxă Română „Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan Iacob de la Neamț” din Ikast.

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Mare Muceniță Ecaterina și Sfântul Mare Mucenic Mercurie” din orașul danez Tønder. În cuvântul de învățătură ierarhul s-a referit la modul cum trebuie să nepregătim înainte de a intra pe calea Postului Mare: „Ne dăm toată silința să fim alături de Mântuitorul nostru Iisus Hristos, fiindcă El dorește cu dor să Îl întâlnim la Sfânta Liturghie, la Cina cea de Taină; El dorește să ne rugăm și să postim așa cum S-a rugat și a postit și El; El dorește să îi iertăm pe cei care ne greșesc nouă așa cum i-a iertat El Însuși pe cei care L-au ucis prin răstignire. În Evanghelia de astăzi ni se spune răspicat că dacă nu vom ierta greșelile celor care ne greșesc nouă, nici Tatăl nostru Cel ceresc nu ne va ierta greșelile noastre. Așadar, Mântuitorul nostru Iisus Hristos s-a jertfit și a murit pe Cruce pentru noi cu brațele deschise, îmbrățișându-ne, pentru a ne deschide tuturor brațele părintești în cer. Să Îl iubim și să Îl urmăm pretutindeni pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos la grajd și la templu, în binecuvântare și în prigoană, în libertate și în exil și mai cu seamă pe Golgota părăsirii și a pătimirii pentru mântuirea noastră. Români și ortodocși din aceste tărâmuri îndepărtate, să fiți cu toții lumini duhovnicești ale Nordului, fiindcă în aceste tărâmuri mai puțin desfătate de lumină, trebuie să răspândim lumina Mântuitorului nostru Iisus Hristos devenind purtători de lumină, devenind noi înșine lumini în sfeșnicul credinței celei adevărate, devenind pe această mare a străinătății insule de credință vie pentru a-i atrage pe toți cei osteniți și împovărați de răul și greul lumii”, a mai spus ierarhul.

Cu prilejul slujirilor euharistice din aceste zile, copilașii au primit mai multe daruri din partea părintelui episcop iar credincioasele au primit câte o floare cu prilejul începutului Primăverii.

În prima săptămână a Postului Mare, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji la Mănăstirea Ikast și în mai multe comunități parohiale din Regatul Danemarcei.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.